Wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych jako szansa na naukę języka

Obecnie znajomość języków obcych jest podstawą na rynku pracy, zapewnia intratną posadę, nawet bez wykształcenia kierunkowego. Nic dziwnego, że wiele osób szuka rozmaitych sposobów na rozwinięcie swoich zdolności lingwistycznych. Czy praca w Niemczech może być jednym z nich?

Rozważając wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych jako sposób na naukę języka, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim kandydatka lub kandydat decydujący się na tego typu pracę musi wykazać się przynajmniej komunikatywną znajomością języka obcego. Jest to niezbędne dla zapewnienia opieki na odpowiednim poziomie i komfortu osobie starszej. Wiele agencji zatrudnienia proponuje zainteresowanym bezpłatne kursy językowe, które są doskonałą okazją do przypomnienia sobie podstawowych zwrotów, prostych zdań i typowych wyrażeń często wykorzystywanych w rozmowach z seniorem. Warto jednak zaznaczyć, że uczestnictwo w takim kursie wymaga systematyczności w nauce, a poczynione postępy będą dopiero wstępem do swobodnej komunikacji i dobrej znajomości języka. 

 

Nauka podczas pracy

Wyjazdy zagraniczne opiekunek osób starszych najczęściej trwają około dwóch lub trzech miesięcy. Wiele kobiet uważa, że kilka takich wyjazdów wystarczy, aby w dostatecznym stopniu opanować język. Czy rzeczywiście tak jest? Bardzo wiele zależy od stanu fizycznego i psychicznego podopiecznego, a także od tego, do jakiej rodziny trafi opiekunka. Należy pamiętać, że nie licząc zakupów i wizyt u lekarza, panie zdecydowaną większość czasu spędzają u boku osób starszych – niektórych seniorów nie można zostawać na długo samych. Na jej poziom językowy będzie więc rzutowało samopoczucie, charakter i towarzyskość jej podopiecznego. Jeśli jest to osoba otwarta na kontakt i wspólne spędzanie czasu, warto zaproponować np. wspólne czytanie książek. Osoby starsze są często samotne i bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą czy też doświadczeniem życiowym. Przydatne jest także czytanie niemieckich gazet lub oglądanie niemieckiej telewizji.

 

O czym warto pamiętać?

By opieka nad osobą starszą za granicą zaowocowała postępami w nauce języka, należy systematycznie powtarzać sobie wszystkie praktyczne słówka i zwroty. Bardzo przydatne mogą okazać się tzw. rozmówki, które umożliwią ciekawsze konwersacje z seniorem. Warto pamiętać, że w ten sposób można poszerzyć zasób słownictwa (zwłaszcza tego dotyczącego wyposażenia domu, jedzenia, codziennych obowiązków i samopoczucia), ale nie nauczyć się gramatyki. Dlatego każda z pań powinna traktować czas spędzony z podopiecznym jako uzupełnienie nauki języka. Tym bardziej, że równie ważna jest jego znajomość w piśmie, o którą znacznie trudniej w tym zawodzie. 

 

Praca na terenie Niemiec może być bardzo cenną pozycją w życiorysie. Dlatego warto potraktować ją jako pewnego rodzaju lekcję, ponieważ umiejętności tam zdobyte z pewnością zainteresują jeszcze niejednego pracodawcę w przyszłości.

 

Na stronie www.friggawork.pl znajdują się wszelkie informacje, z jakimi należy się zapoznać przed dokonaniem decyzji o podjęciu pracy na stanowisku opiekunki osób starszych.

 

Polecane

4 kluczowe strategie szybkiej nauki języka angielskiego

4 kluczowe strategie szybkiej nauki języka angielskiego

Uczysz się języka angielskiego i zależy Ci na tym, by jak...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. Nawet...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Galeria zdjęć

Kursy językowe za granicą – czy warto? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Czy można grać w... naukę języków obcych? Dlaczego warto uczyć się angielskiego w szkole językowej?
comments powered by Disqus