Sesja w pigułce – czy suplementy wspomagające naukę naprawdę działają?

Wielu studentów wspomaga się podczas sesji egzaminacyjnej preparatami bez recepty, które mają poprawiać koncentrację i pamięć, a tym samym ułatwiać naukę. Czy tabletki i musujące pastylki naprawdę mogą wpłynąć na wynik egzaminu?

Najlepszym sposobem na sesję jest oczywiście systematyczna nauka. Studenci doskonale wiedzą jednak, jak rzadko udaje się ją wprowadzić w życie. Dlatego sesja to czas wytężonej pracy umysłowej, w której nadrabiamy zaległości z wielu przedmiotów naraz. Żacy, aby zwiększyć w tych dniach swoją efektywność, chętnie sięgają po specjalne suplementy, które, obok kawy, słodyczy i energetyków, są, w ich mniemaniu, niezbędne i bardzo pomocne. Czy rzeczywiście tak jest?

 

Mózg w potrzebie

Apteki oferują szeroki asortyment takich preparatów. Dostępne są one w postaci tabletek, kapsułek i produktów musujących. Ich wielość nie równa się jednak różnorodności, bo skład jest z reguły bardzo zbliżony. Środki te zawierają głównie kofeinę, lecytynę, wyciąg z miłorzębu japońskiego, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, magnez i witaminy. Wszystkie substancje mają wpływ na pracę układu nerwowego i mogą pomagać w nauce. Kofeina pobudza, lecytyna poprawia koncentrację oraz pamięć, miłorząb japoński usprawnia krążenie mózgowe, a żeń-szeń energetyzuje, dodaje witalności i uodparnia na stres. Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

 

Recepta na sesję?

Podsumowując, suplementy o takim składzie mogą usprawniać procesy myślowe oraz eliminować zmęczenie. Ich skuteczność zależy jednak od pewnych warunków. Na przykład osoba, która pije na co dzień dużo kawy, może nie odczuć żadnego działania po zażyciu preparatu, w którym zawartość kofeiny jest mniejsza niż w filiżance małej czarnej. Niektóre suplementy zaczynają działać dopiero po dłuższym stosowaniu, dlatego trzeba zażywać je co najmniej na kilka tygodni przed rozpoczęciem nauki. Poza tym ilość poszczególnych składników w tych preparatach jest dość niska. Nie możemy więc liczyć na to, że ich stosowanie zapewni nam, przykładowo, dzienną, niezbędną dawkę magnezu. Dodatkowo, sięganie po takie wspomagacze przez całą sesję niechybnie poskutkuje zmęczeniem organizmu. Zanim więc zdecydujemy się na zakup suplementu, zadbajmy o odpowiednią, zdrową dietę oraz zastanówmy się, czy nie wystarczy nam stosowanie samego tylko preparatu magnezowego lub ekstraktu z żeń-szenia.

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus