Rozmowa przez Skype – dobra metoda na naukę języka?

Internet już od dawna służy nam do nauki języków obcych. Nie oferuje jednak tego samego, co tradycyjne lekcje w szkole, czyli kontaktu z lektorem oraz możliwości uczenia się przez rozmowę. No chyba, że zdecydujemy się na pobieranie nauki przez Skype. We własnym domu.

Szkoły językowe już kilka lat temu poszerzyły swoją ofertę edukacyjną o możliwość nauki przez Skype. Jak to przebiega? Bardzo prosto. Umawiamy się z lektorem na konkretną porę i łączymy z nim telefonicznie za pomocą Internetu. Nie musimy dojeżdżać do szkoły. Cały kurs językowy mamy sposobność opanować bez wychodzenia z domu. Nie musimy używać do tego kamerki, jeśli kontakt wzrokowy w tej sytuacji nas krępuje. Lekcja trwa tyle samo, ile zajęcia stacjonarne, z tą różnicą, że lektor dostosowuje się do naszych możliwości czasowych. 

 

Kontakt przez Skype pozwala uczyć się języka na każdym z oferowanych przez szkołę poziomów zaawansowania. Możemy w ten sposób przejść wybrany kurs, przygotować się do egzaminu maturalnego, opanować język biznesowy lub materiał potrzebny do zdobycia certyfikatu. Lektor może nam tą drogą udzielić e-korepetycji.

 

Co nam daje taka forma nauki?

Dla wielu zasadniczym plusem jest indywidualny charakter e-lekcji. Lektor dostosowuje materiał do umiejętności i zaawansowania jednego ucznia, bez konieczności dojazdu do domu. Lekcje na żywo za pośrednictwem Internetu ułatwiają i przyśpieszają poza tym korzystanie z materiałów multimedialnych.

Standardem jest możliwość wzięcia udziału w darmowej lekcji próbnej, jeśli jesteśmy niezdecydowani. Nauka przez Skype to popularna metoda nauki języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy hiszpańskiego, ale coraz częściej prowadzi się w ten sposób zajęcia z języków niszowych. 

 

Dla kogo nauka przez Skype jest odpowiednia? 

Kurs języka obcego on-line w takiej formie to przede wszystkim alternatywa dla tych, którzy chcą uczyć się poprzez rozmowę, ale mają utrudniony dostęp do stacjonarnej szkoły językowej. Taki problem pojawia się często u młodych rodziców, którzy nie mogą pozwolić sobie na wyjście z domu o dowolnej porze i pełne uczestnictwo w zajęciach. Na trudności związane z dotarciem na kurs narzekają także mieszkańcy przedmieść oraz wsi, bo zazwyczaj siedziby szkół znajdują się w centrach miast. No i pozostają jeszcze osoby bardzo zajęte, które mnóstwo godzin dziennie spędzają w pracy i nie mają już energii ani dodatkowego czasu na dojazd do szkoły. 

Będąc w którejś z opisanych wyżej sytuacji, nietrudno zrozumieć, dlaczego wolimy uczyć się w domu, gwarantując sobie wygodę oraz oszczędność czasu. Jeśli jednak szkołę językową mamy pod nosem i możemy bez przeszkód do niej dotrzeć, wybierzemy tradycyjną metodę nauki. W normalnych okolicznościach, uczestnictwo w kursie to przecież okazja do poznania nowych ludzi, no i powód do ruszenia się sprzed komputera. 

 

Wzajemna pomoc studencka

Szkoły językowe nie są oczywiście jedynymi podmiotami, które wykorzystują Internet do nauki języka. Studenci już dawno wpadli na pomysł, aby użyć Skype do tego celu. Zwykle porozumiewają się tą drogą z zagranicznymi studentami przebywającymi w Polsce, którym w zamian za naukę ich języka, oferują szlifowanie znajomości języka polskiego. 

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Polecane

Czy można grać w... naukę języków obcych?

Czy można grać w... naukę języków obcych?

Języków obcych uczą się na co dzień setki milionów osób...

Jak napisać pracę licencjacką? Zasady krok po kroku

Jak napisać pracę licencjacką? Zasady krok po kroku

Po ukończeniu trzech lat studiów czeka Cię stworzenie...

Metoda Silvy – dobry sposób na przyswajanie wiedzy?

Metoda Silvy – dobry sposób na przyswajanie wiedzy?

Zwolennicy metody Silvy przekonują, że opanowanie jej to...

Dlaczego warto uczyć się angielskiego w szkole językowej?

Dlaczego warto uczyć się angielskiego w szkole językowej?

Chciałbyś podszlifować swój angielski? Zapisz się na kurs...

Galeria zdjęć

Etyka nie jest gorsza od religii Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski Dlaczego warto uczyć się angielskiego w szkole językowej? Matura międzynarodowa – na czym polega?
comments powered by Disqus