Rozmowa przez Skype – dobra metoda na naukę języka?

Internet już od dawna służy nam do nauki języków obcych. Nie oferuje jednak tego samego, co tradycyjne lekcje w szkole, czyli kontaktu z lektorem oraz możliwości uczenia się przez rozmowę. No chyba, że zdecydujemy się na pobieranie nauki przez Skype. We własnym domu.

Szkoły językowe już kilka lat temu poszerzyły swoją ofertę edukacyjną o możliwość nauki przez Skype. Jak to przebiega? Bardzo prosto. Umawiamy się z lektorem na konkretną porę i łączymy z nim telefonicznie za pomocą Internetu. Nie musimy dojeżdżać do szkoły. Cały kurs językowy mamy sposobność opanować bez wychodzenia z domu. Nie musimy używać do tego kamerki, jeśli kontakt wzrokowy w tej sytuacji nas krępuje. Lekcja trwa tyle samo, ile zajęcia stacjonarne, z tą różnicą, że lektor dostosowuje się do naszych możliwości czasowych. 

 

Kontakt przez Skype pozwala uczyć się języka na każdym z oferowanych przez szkołę poziomów zaawansowania. Możemy w ten sposób przejść wybrany kurs, przygotować się do egzaminu maturalnego, opanować język biznesowy lub materiał potrzebny do zdobycia certyfikatu. Lektor może nam tą drogą udzielić e-korepetycji.

 

Co nam daje taka forma nauki?

Dla wielu zasadniczym plusem jest indywidualny charakter e-lekcji. Lektor dostosowuje materiał do umiejętności i zaawansowania jednego ucznia, bez konieczności dojazdu do domu. Lekcje na żywo za pośrednictwem Internetu ułatwiają i przyśpieszają poza tym korzystanie z materiałów multimedialnych.

Standardem jest możliwość wzięcia udziału w darmowej lekcji próbnej, jeśli jesteśmy niezdecydowani. Nauka przez Skype to popularna metoda nauki języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy hiszpańskiego, ale coraz częściej prowadzi się w ten sposób zajęcia z języków niszowych. 

 

Dla kogo nauka przez Skype jest odpowiednia? 

Kurs języka obcego on-line w takiej formie to przede wszystkim alternatywa dla tych, którzy chcą uczyć się poprzez rozmowę, ale mają utrudniony dostęp do stacjonarnej szkoły językowej. Taki problem pojawia się często u młodych rodziców, którzy nie mogą pozwolić sobie na wyjście z domu o dowolnej porze i pełne uczestnictwo w zajęciach. Na trudności związane z dotarciem na kurs narzekają także mieszkańcy przedmieść oraz wsi, bo zazwyczaj siedziby szkół znajdują się w centrach miast. No i pozostają jeszcze osoby bardzo zajęte, które mnóstwo godzin dziennie spędzają w pracy i nie mają już energii ani dodatkowego czasu na dojazd do szkoły. 

Będąc w którejś z opisanych wyżej sytuacji, nietrudno zrozumieć, dlaczego wolimy uczyć się w domu, gwarantując sobie wygodę oraz oszczędność czasu. Jeśli jednak szkołę językową mamy pod nosem i możemy bez przeszkód do niej dotrzeć, wybierzemy tradycyjną metodę nauki. W normalnych okolicznościach, uczestnictwo w kursie to przecież okazja do poznania nowych ludzi, no i powód do ruszenia się sprzed komputera. 

 

Wzajemna pomoc studencka

Szkoły językowe nie są oczywiście jedynymi podmiotami, które wykorzystują Internet do nauki języka. Studenci już dawno wpadli na pomysł, aby użyć Skype do tego celu. Zwykle porozumiewają się tą drogą z zagranicznymi studentami przebywającymi w Polsce, którym w zamian za naukę ich języka, oferują szlifowanie znajomości języka polskiego. 

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Polecane

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Sukces w jakiekolwiek dziedzinie nigdy nie przychodzi...

Nauka angielskiego za granicą

Nauka angielskiego za granicą

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszym świecie...

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Najpopularniejszym obecnie językiem, którego uczy się już...

Jak połączyć pracę ze studiami?

Jak połączyć pracę ze studiami?

Dzienne studia są niezwykle absorbujące i nie...

Galeria zdjęć

Ling Fluent: ekspresowa formuła nauki języków obcych Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy? Matura międzynarodowa – na czym polega? Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka
comments powered by Disqus