Ranking kierunków studiów „Perspektywy 2014”

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz kolejny opracowała ranking kierunków studiów na polskich uczelniach wyższych. Wszystko z myślą o maturzystach oraz absolwentach studiów pierwszego stopnia, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacji.

Tegoroczny ranking „Perspektyw” powstał na podstawie analizy aż 33 szczegółowych kryteriów, które następnie podzielono na 8 podstawowych grup: prestiż akademicki, prestiż wśród pracodawców, potencjał naukowy, efektywność naukowa, publikacje i cytowania, innowacyjność, umiędzynarodowienie oraz warunki kształcenia.

W rankingu uwzględnionych jest 39 najpopularniejszych kierunków studiów, na których uczy się ponad 70% wszystkich polskich studentów. Do analizy nie włączono kierunków artystycznych. Badaniem zostały objęte wszystkie uczelnie akademickie w Polsce. Wśród nich za najlepszą uznano Uniwersytet Warszawski, a zaraz za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński, który na szczycie znajdował się przez ostatnie dwa lata. Trzecie miejsce to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

W konkretnych grupach kryteriów ranking ukształtował się następująco: pod względem efektywności naukowej, prestiżu akademickiego oraz potencjału naukowego najwięcej punktów przyznano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, a zanim Uniwersytetowi Warszawskiemu. Najbardziej innowacyjna w 2014 była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Najwyższą liczbą publikacji naukowych poszczycił się Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Najbardziej cenieni przez pracodawców są absolwenci Politechniki Warszawskiej, a na umiędzynarodowienie stawiała przede wszystkim Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Najlepsze warunki kształcenia panowały na uczelniach medycznych.

 

Najpopularniejsze kierunki, jakie wzięto pod uwagę do badania, podzielono na 7 grup: humanistyczne (filologie, języki obce i językoznawstwo; filologia polska, filozofia, historia, kulturoznawstwo i wiedza o regionach, teologia); techniczne (automatyka, robotyka i mechatronika; architektura i urbanistyka, budownictwo, elektrotechnika, energetyka, mechanika i budowa maszyn, elektronika i telekomunikacja, inżynieria i technologia chemiczna, inżynieria materiałowa, kierunki IT, inżyniera produkcji); społeczne (dziennikarstwo, politologia, pedagogika, psychologia, socjologia, kierunki ekonomiczne, prawo, administracja), ścisłe (matematyka, chemia, fizyka i astronomia), przyrodnicze (biotechnologia, ochrona środowiska); medyczne i o zdrowiu (kierunki lekarskie, dentystyczne, farmacja, ochrona zdrowia, wychowanie fizyczne); oraz rolnicze, leśne i weterynaryjne (kierunki o żywieniu i żywności, kierunki rolnicze i leśne, weterynaria).

 

W rankingu prestiżu pracodawców według województw najwięcej punktów przedsiębiorcy przyznawali politechnikom. Zaś w rankingu typów uczelni najlepsze wyniki otrzymały: Uniwersytet Warszawski (uniwersytety), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (uczelnie rolnicze), Politechnika Warszawska (uczelnie techniczne), Szkoła Główna Handlowa (uczelnie ekonomiczne), Collegium Medicum UJ (uczelnie medyczne), Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie (uczelnie pedagogiczne) oraz AWF we Wrocławiu (AWF-y).

 

Najwyżej ocenioną uczelnią niepubliczną została Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, natomiast wśród wyższych szkół zawodowych na pierwsze miejsce trafiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus