Plusy i minusy studiowania w Krakowie

O studiach w Krakowie marzy wielu maturzystów, niektórym jest wręcz obojętne, co będą studiowali, byleby tylko dołączyć do krakowskiej braci studenckiej. Oprócz licznych plusów, studiowanie w Krakowie ma jednak kilka wad. Poznajmy jedne i drugie.

Ten niepowtarzalny klimat

Oferta krakowskich uczelni jest przebogata. Uczniowie w całej Polsce zacierają ręce na samą myśl o podjęciu nauki w którejś z tych najważniejszych. Nie samą nauką jednak żyje student i Kraków doskonale o tym wie. W mieście jest mnóstwo instytucji, wokół których można rozwijać swoje zainteresowania, nie brakuje pracy dla studentów, kin, teatrów, klimatycznych kawiarni i restauracji. Wiele miejsc ma opinię kultowych. Weźmy chociażby Piwnicę pod baranami czy legendarny Okrąglak. Kraków jest w dodatku doskonale skomunikowany, więc dotarcie z jednego punktu do drugiego nie nastręcza żadnych trudności. Klimat miasta jest niepowtarzalny i sprzyja czerpaniu z życia pełnymi garściami. Żaden student nie ma prawa się tu nudzić czy być skazany na samotność. Można zaryzykować stwierdzenie, że nawet 5 lat studiów to za mało, by wycisnąć z Krakowa, to co najlepsze.

 

Druga strona Krakowa

Obiektywnie rzecz ujmując, zalety studiowania w Krakowie przewyższają wady. Te drugie warto mieć jednak na uwadze, gdyż mogą nam doskwierać przez cały okres studiów. Największą trudność dla osoby uczącej się w tym mieście stanowią koszty utrzymania. Kraków jest pod tym względem porównywalnie drogi, co stolica. 500-700 zł to miesięczna cena wynajmu obejmująca zaledwie miejsce we współdzielonym pokoju. Koszty wzrastają proporcjonalnie, jeśli chcemy cały pokój dla siebie lub marzymy o kawalerce. Najtaniej, bo za około 400-500 zł, wynajmiemy lokum w akademiku. Doliczyć do tego trzeba ponadto inne podstawowe wydatki oraz finanse przeznaczone na przyjemne życie studenckie.

Nie zapominajmy poza tym, że Kraków to nie tylko miasto studentów, ale i turystów. Niezależnie od pory roku, jest ich tam mnóstwo. Wszechobecny tłum doskwiera zwłaszcza zimą w zatłoczonych autobusach oraz na ulicach, gdzie dodatkowo życie utrudnia smog.

 

Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus