Plusy i minusy studiowania w Krakowie

O studiach w Krakowie marzy wielu maturzystów, niektórym jest wręcz obojętne, co będą studiowali, byleby tylko dołączyć do krakowskiej braci studenckiej. Oprócz licznych plusów, studiowanie w Krakowie ma jednak kilka wad. Poznajmy jedne i drugie.

Ten niepowtarzalny klimat

Oferta krakowskich uczelni jest przebogata. Uczniowie w całej Polsce zacierają ręce na samą myśl o podjęciu nauki w którejś z tych najważniejszych. Nie samą nauką jednak żyje student i Kraków doskonale o tym wie. W mieście jest mnóstwo instytucji, wokół których można rozwijać swoje zainteresowania, nie brakuje pracy dla studentów, kin, teatrów, klimatycznych kawiarni i restauracji. Wiele miejsc ma opinię kultowych. Weźmy chociażby Piwnicę pod baranami czy legendarny Okrąglak. Kraków jest w dodatku doskonale skomunikowany, więc dotarcie z jednego punktu do drugiego nie nastręcza żadnych trudności. Klimat miasta jest niepowtarzalny i sprzyja czerpaniu z życia pełnymi garściami. Żaden student nie ma prawa się tu nudzić czy być skazany na samotność. Można zaryzykować stwierdzenie, że nawet 5 lat studiów to za mało, by wycisnąć z Krakowa, to co najlepsze.

 

Druga strona Krakowa

Obiektywnie rzecz ujmując, zalety studiowania w Krakowie przewyższają wady. Te drugie warto mieć jednak na uwadze, gdyż mogą nam doskwierać przez cały okres studiów. Największą trudność dla osoby uczącej się w tym mieście stanowią koszty utrzymania. Kraków jest pod tym względem porównywalnie drogi, co stolica. 500-700 zł to miesięczna cena wynajmu obejmująca zaledwie miejsce we współdzielonym pokoju. Koszty wzrastają proporcjonalnie, jeśli chcemy cały pokój dla siebie lub marzymy o kawalerce. Najtaniej, bo za około 400-500 zł, wynajmiemy lokum w akademiku. Doliczyć do tego trzeba ponadto inne podstawowe wydatki oraz finanse przeznaczone na przyjemne życie studenckie.

Nie zapominajmy poza tym, że Kraków to nie tylko miasto studentów, ale i turystów. Niezależnie od pory roku, jest ich tam mnóstwo. Wszechobecny tłum doskwiera zwłaszcza zimą w zatłoczonych autobusach oraz na ulicach, gdzie dodatkowo życie utrudnia smog.

 

Polecane

Nauka angielskiego za granicą

Nauka angielskiego za granicą

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszym świecie...

Jak napisać pracę licencjacką? Zasady krok po kroku

Jak napisać pracę licencjacką? Zasady krok po kroku

Po ukończeniu trzech lat studiów czeka Cię stworzenie...

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Reklamy często przekonują nas, że języka obcego można...

Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. Nawet...

Galeria zdjęć

Jak opanować stres przed egzaminem? Od czego zacząć naukę programowania? Rola ciszy w uczeniu się Plusy i minusy studiowania w Krakowie
comments powered by Disqus