Plusy i minusy studiowania w Krakowie

O studiach w Krakowie marzy wielu maturzystów, niektórym jest wręcz obojętne, co będą studiowali, byleby tylko dołączyć do krakowskiej braci studenckiej. Oprócz licznych plusów, studiowanie w Krakowie ma jednak kilka wad. Poznajmy jedne i drugie.

Ten niepowtarzalny klimat

Oferta krakowskich uczelni jest przebogata. Uczniowie w całej Polsce zacierają ręce na samą myśl o podjęciu nauki w którejś z tych najważniejszych. Nie samą nauką jednak żyje student i Kraków doskonale o tym wie. W mieście jest mnóstwo instytucji, wokół których można rozwijać swoje zainteresowania, nie brakuje pracy dla studentów, kin, teatrów, klimatycznych kawiarni i restauracji. Wiele miejsc ma opinię kultowych. Weźmy chociażby Piwnicę pod baranami czy legendarny Okrąglak. Kraków jest w dodatku doskonale skomunikowany, więc dotarcie z jednego punktu do drugiego nie nastręcza żadnych trudności. Klimat miasta jest niepowtarzalny i sprzyja czerpaniu z życia pełnymi garściami. Żaden student nie ma prawa się tu nudzić czy być skazany na samotność. Można zaryzykować stwierdzenie, że nawet 5 lat studiów to za mało, by wycisnąć z Krakowa, to co najlepsze.

 

Druga strona Krakowa

Obiektywnie rzecz ujmując, zalety studiowania w Krakowie przewyższają wady. Te drugie warto mieć jednak na uwadze, gdyż mogą nam doskwierać przez cały okres studiów. Największą trudność dla osoby uczącej się w tym mieście stanowią koszty utrzymania. Kraków jest pod tym względem porównywalnie drogi, co stolica. 500-700 zł to miesięczna cena wynajmu obejmująca zaledwie miejsce we współdzielonym pokoju. Koszty wzrastają proporcjonalnie, jeśli chcemy cały pokój dla siebie lub marzymy o kawalerce. Najtaniej, bo za około 400-500 zł, wynajmiemy lokum w akademiku. Doliczyć do tego trzeba ponadto inne podstawowe wydatki oraz finanse przeznaczone na przyjemne życie studenckie.

Nie zapominajmy poza tym, że Kraków to nie tylko miasto studentów, ale i turystów. Niezależnie od pory roku, jest ich tam mnóstwo. Wszechobecny tłum doskwiera zwłaszcza zimą w zatłoczonych autobusach oraz na ulicach, gdzie dodatkowo życie utrudnia smog.

 

Polecane

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Sukces w jakiekolwiek dziedzinie nigdy nie przychodzi...

Nauka angielskiego za granicą

Nauka angielskiego za granicą

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszym świecie...

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Najpopularniejszym obecnie językiem, którego uczy się już...

Jak połączyć pracę ze studiami?

Jak połączyć pracę ze studiami?

Dzienne studia są niezwykle absorbujące i nie...

Galeria zdjęć

Ling Fluent: ekspresowa formuła nauki języków obcych Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy? Matura międzynarodowa – na czym polega? Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka
comments powered by Disqus