Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Sukces w jakiekolwiek dziedzinie nigdy nie przychodzi łatwo. Wymaga dużej determinacji i zaangażowania, często również wielu wyrzeczeń. Czy ogólnopolskie olimpiady przedmiotowe mogą młodym ludziom otworzyć furtkę do sukcesu zawodowego?

Olimpiady przedmiotowe są odbywającymi się rokrocznie konkursami adresowanymi do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Każdy taki konkurs dotyczy określonej dziedziny wiedzy, np. biologii, fizyki, filozofii, historii sztuki itd. Organizacją olimpiad zajmują się stowarzyszenia naukowe bądź artystyczne oraz uczelnie wyższe. Uzyskanie tytułu finalisty w olimpiadzie przedmiotowej uchyla przed laureatem konieczność zdawania egzaminu maturalnego z przedmiotu, którego znajomością już się na olimpiadzie wykazał (zapewnia 100 % punktów). Ponadto otwiera przed nim drzwi do wszystkich polskich uczelni — zwycięzcy figurują jako pierwsi na listach rankingowych kandydatów na studia. Oprócz tego finaliści niektórych olimpiad mogą się spodziewać nagród pieniężnych, a także propozycji uczestniczenia w olimpiadzie międzynarodowej. Uczniowie technikum, którzy zajęli czołowe miejsca na listach uczestników w kilku olimpiadach powiązanych z ich profilem kształcenia, mogą zostać zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego.

 

Perspektywy zawodowe

Jak się mają sukcesy odniesione na olimpiadach przedmiotowych do późniejszego życia zawodowego? Czy można tu mówić o jakiejś korelacji? I tak, i nie. Na wiele czynników decydujących o przebiegu naszego życia zawodowego nie mamy bowiem wpływu, dużo tu zależy od szczęścia i pomyślnych okoliczności. Tym niemniej nieprawdą byłoby utrzymywać, że osiągnięcia edukacyjne nie rzutują w żaden sposób na przyszłe życie zawodowe. Warto pamiętać, że pracodawcy w postępowaniu rekrutacyjnym szczególną uwagę zwracają na zaangażowanie aplikantów w ponadobowiązkowe formy aktywności naukowej czy artystycznej. Udokumentowane osiągnięcia w określonych dziedzinach przyczyniają się do tego, że ci pierwsi patrzą przychylniejszym okiem na potencjalnych pracowników. Odniesione sukcesy dowodzą bowiem zaangażowania i pilności, które to cechy są szczególnie cenione na rynku pracy.

 

Żywy przykład: Paweł Chodaczek

O tym, że wygrana w olimpiadzie przedmiotowej przekładać się może na kształt przyszłej kariery, zaświadcza wymownie przykład Pawła Chodaczka, finalisty trzech olimpiad przedmiotowych z zakresu matematyki (2002/2003, 2003/2004) oraz informatyki (2003/2004), przedsiębiorcy zawiadującego licznymi firmami w branży IT oraz odnoszącego spektakularne sukcesy inwestora. Jak to się stało, że ambitny licealista został w końcu szanowanym biznesmenem?

Historia Pawła Chodaczka jako pasjonata matematyki oraz technologii informacyjnych sięga czasów wczesnego dzieciństwa. Mając zaledwie 8 lat, odnosił już swoje pierwsze sukcesy w konkursach matematycznych oraz tych powiązanych tematycznie z zagadnieniami dotyczącymi IT. Początkowe osiągnięcia pociągnęły za sobą kolejne. Przez cały okres kształcenia brał udział w licznych konkursach matematyczno-informatycznych, w których nieodmiennie zdobywał czołowe miejsca. Najbardziej znaczącym wyróżnieniem okazało się zakwalifikowanie do finału LIV oraz LV Olimpiady Matematycznej oraz XI Olimpiady Informatycznej. Odniesione sukcesy umożliwiły mu podjęcie studiów na dowolnej polskiej uczelni. Wybór kierunku podyktowany został oczywiście dotychczasowymi zainteresowaniami, Paweł Chodaczek kształcił się dalej w obszarze IT. Powołał do istnienia firmę AdPilot, zajmującą się marketingiem internetowym. Dysponując już dość sporym kapitałem, zainwestował w przedsiębiorstwo Cloud Technologies, które wkrótce bardzo prężnie się rozwinęło. Założył również takie firmy jak RTB House, Innovatin In IT czy RDLabs. Ale to tylko początek nader długiej litanii przedsiębiorstw, które założył bądź objął swoim wpływem. Nie miejsce tu jednak na wyliczanie każdego z nich. Dość powiedzieć, że Paweł Chodaczek stał się koniec końców istnym self-made manem.

 

Sukces odniesiony na olimpiadzie przedmiotowej może więc, jak widać, okazać się dobrą wróżbą. Wskazuje przecież na przymioty, którymi nie każdy może się poszczycić. Ponadprzeciętna inteligencja, wytrwałość w dążeniu do zamierzonych celów, godna podziwu pracowitość — nie stają się udziałem każdego, kto zamarzy o spektakularnych triumfach. Są to atuty, które pozwalają spodziewać się wymiernych efektów na gruncie zawodowym.

 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus