Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy?

W dzisiejszych czasach nauka nie musi być nudna. Dysponujemy tyloma atrakcyjnymi pomocami edukacyjnymi, że zachęcenie dziecka do pogłębiania swojej wiedzy nie jest niczym trudnym.

Dziecko i świat

 

Dzieci przejawiają naturalną potrzebę poznawania świata. Są ciekawe wszystkiego, co widać chociażby po ilości stawianych przez nie pytań. Niektóre z nich wydają się dorosłemu absurdalne, ale w gruncie rzeczy, gdy głębiej się nad nimi zastanowimy, mają rzeczywiście sens i świadczą o dociekliwości dziecięcego umysłu. Dopiero późniejsze, nie zawsze fortunne doświadczenia ze szkołą zabijają w dzieciach tę naturalną, spontaniczną chęć poznawania rzeczywistości.

 

Aby przekonać szkraba do nauki, należy jasno wytknąć mu cel tego przedsięwzięcia. Musi on wiedzieć, po co się uczy i jak będzie mógł wykorzystać pozyskaną z podręczników wiedzę w przyszłości. Ten pragmatyczny aspekt jest bardzo ważny. Badania podjęte przez psychologów wykazały, że dzieci tracą zainteresowanie nauką dopiero w chwili, kiedy nie wiedzą, do czego może im się ona przydać w przyszłości. Przyswajają wówczas informacje jedynie powierzchownie, ponieważ wiedzą, że tego się od nich wymaga. Ale presja otoczenia nie może być wystarczającą motywacją. Dlatego tak istotne jest wskazywanie dziecku korzyści płynących z poszerzania swoich horyzontów umysłowych. Najlepszy zaś skutek osiągniemy, łącząc przyjemne z pożytecznym, tzn. proponując swojej latorośli kształcącą zabawę.

 

 

Zabawa kluczem do sukcesu

 

Każde dziecko uwielbia się bawić. Wiedzą o tym dobrze autorzy różnych pomocy szkolnych, które łączą w sobie walory edukacyjne z rozrywkowymi. Półki księgarniane uginają się nie tylko pod ciężarem topornych i zniechęcających podręczników, ale również atrakcyjnych wizualnie książeczek, które pozwalają przyswoić nową i utrwalić dotychczasową wiedzę z zakresu różnych dziedzin. Najczęściej są to publikacje bogato ilustrowane, miłe dla oka. Warto zaopatrzyć biblioteczkę naszego malucha w tego typu wydawnictwa.

 

Na uwagę zasługują też różnego rodzaju edukacyjne platformy internetowe, przeznaczone dla najmłodszych adeptów nauki (np. https://www.squla.pl/). Są one o tyle lepsze od tradycyjnych pomocy naukowych, że bazują na tym, co dzieci lubią najbardziej, czyli na multimedialnych grach, quizach, krzyżówkach, zadaniach, interaktywnych filmikach itd. Owa multimedialność jest największym atutem tego typu projektów, ponieważ nie od dziś wiadomo, że dzieci chętniej obcują z mediami audiowizualnymi, które są bardziej przystępne i kryją w sobie większy potencjał rozrywkowy niż tradycyjne nośniki wiedzy.

 

Dobrym sposobem na zachęcenie latorośli do nauki będzie również samodzielne organizowanie różnego rodzaju zabaw, które będą miały na celu rozbudzenie w dziecku motywacji do poszerzania wiedzy. Wymyśl np. quiz oparty na aktualnym materiale lekcyjnym, oglądaj z dzieckiem filmy historyczne, sięgaj możliwie najczęściej po encyklopedię i objaśniaj mu co trudniejsze definicje. Sposobów na uatrakcyjnienie nauki jest naprawdę mnóstwo!

 

 

Najważniejsze to wyrobić w dziecku odpowiednie nawyki, które zaprocentują w przyszłości wymiernymi osiągnięciami w sferze wykształcenia. Jeśli przyzwyczaisz je do obcowania z rozrywkowymi materiałami edukacyjnymi, jest więcej niż prawdopodobne, że za kilka lat chętniej będzie sięgało po książki i rozwijało swój potencjał. Największą krzywdą, jaką możesz mu wyrządzić, jest całkowita obojętność na jego postępy w nauce i pozostawienie go samemu sobie. Pamiętaj, że odpowiedzialność za jego rozwój intelektualny spoczywa nie tylko na nauczycielach, ale przede wszystkim na Tobie!

 

Polecane

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Reklamy często przekonują nas, że języka obcego można...

Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. Nawet...

Jak uczyć się skuteczniej?

Jak uczyć się skuteczniej?

Niezależnie od tego, czy lubisz się uczyć, czy nie,...

Jak połączyć pracę ze studiami?

Jak połączyć pracę ze studiami?

Dzienne studia są niezwykle absorbujące i nie...

Galeria zdjęć

Matura 2015. Jakie zmiany czekają uczniów? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?
comments powered by Disqus