Nauka języka w tempie ekspresowym – jakie metody wybrać?

Języka nie możesz nauczyć się w ciągu kilku tygodni czy nawet miesięcy. To niestety lata pracy i praktykowania. Ale możesz przyspieszyć efekty nauki. W jaki sposób?

Nauka języka – samodzielnie zamiast w szkole językowej

Aby szybko opanować język obcy musisz uczyć się go przede wszystkim samodzielnie. Nauka w szkole językowej będzie tak naprawdę jedną z gorszych metod opanowywania języka, jeśli zależy Ci na czasie. W standardowym programie zajęcia odbywają się zaledwie dwa razy w tygodniu, a to zdecydowanie za mało. Musi starczyć Ci motywacji, by poza zajęciami również otworzyć podręcznik i douczyć się samodzielnie tego, co nie pojawiło się podczas kursu, oraz zintensyfikować tryb przyswajania wiedzy. Pół godziny dziennie to minimum, jakie trzeba poświęcić, by nauka języka miała sens. W dobie internetu zdobycie wartościowych materiałów pomocniczych za małe pieniądze lub kompletnie za darmo nie stanowi problemu. Często na własną rękę znajdziemy nawet bardziej wartościowe i treściwe podręczniki niż te, z których musimy korzystać na wykupionych zajęciach. Szukaj więc takich materiałów, w których jest mało grafik i obrazków, a dużo druku – kolorowe podręczniki nadają się dla maluchów lub dzieciaków z podstawówki – to dla nich rysunki i przedstawienia graficzne stanowią pomoc – dla dorosłych są tylko rozpraszaczem. Pomocne okażą się kursy na odległość takie jak ten od ESKK.

 

Co jeszcze musisz zrobić, aby szybko opanować język? Po pierwsze znajdź motywację!

 

  1. Wyznacz cel

Samodzielna nauka języka bierze się z motywacji, a motywacji dostarczają nam cele. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić przed przystąpieniem do nauki, jest sprecyzowanie celu. Dlaczego chcesz szybko opanować język? Planujesz znaleźć lepszą pracę, zabawić długo za granicą, a może móc swobodnie rozmawiać z obcojęzycznym partnerem Twojej siostry? Każdy powód jest dobry, by ruszyć z kopyta!

 

  1. Łącz przyjemne z pożytecznym

W dalszej kolejności postaraj się, by nauka języka była dla Ciebie przyjemnością. Nie ucz się go jedynie z podręcznika i dołączonej do niego płyty. Jest mnóstwo innych, ciekawych metod edukacyjnych, dzięki którym język można chłonąć, nie czując przy tym kompletnie żadnego znużenia. Lubisz oglądać filmy i seriale? Świetnie! Włącz napisy (na początku polskie, później oryginalne) i słuchaj wypowiedzi aktorów. Z językiem najpierw należy się osłuchać. Oglądaj  więc programy rozrywkowe, teleturnieje, wiadomości czy wykłady na youtubie w języku, którego się uczysz. Przy okazji nie tylko dowiesz się wielu pożytecznych rzeczy, ale też zapoznasz z językiem użytkowym.

 

Z językiem możesz się też oczytać. Język literacki jest co prawda trudniejszy, bo zbudowany z niuansów i metafor. Na początek wybierz więc krótkie opowiadania i wspomagaj się słownikiem, tak aby zrozumieć całą fabułę. Możesz też zacząć od tłumaczenia tekstów piosenek lub poezji. Krótkie oryginalne utwory łatwiej jest porównać z ich polskimi tłumaczeniami. Poza tym czytaj obcojęzyczną prasę i zaprenumeruj pisma stworzone z myślą o osobach uczących się języka.

 

  1. Słówek ucz się, umieszczając je w kontekście

Spisanie listy słówek do zapamiętania ma niewielki sens, jeśli używasz ich w oderwaniu od kontekstu. Najlepiej ucz się całych zdań i fraz, wyobrażając sobie rozmowę na wybrany temat. Używaj tych samych pojęć w różnych znaczeniach.

 

  1. Znajdź partnera do rozmowy

Na pewno słyszałeś o metodzie nauki języka poprzez rozmowy z obcokrajowcem na Skypie. To bardzo dobry pomysł, ponieważ rozmawiać trzeba. Oprócz tego warto udzielać się na obcojęzycznych forach i stronach o tematyce językowej.

 

Szkoła językowa – dla kogo?

Uczęszczanie na kurs w trybie stacjonarnym daje oczywiście możliwość porozumiewania się z innymi – nauczycielem, native speakerem oraz pozostałym uczestnikami. Wydaje się to dobrą opcją dla osób, które mają opory przed udzielaniem się na forach internetowych czy prowadzeniem rozmów on-line z obcymi ludźmi. Pytanie tylko, czy możliwość ta jest warta tych kilkuset złotych, które musisz zapłacić za każdy semestr nauki. Być może lepszym wyborem byłyby indywidualne korepetycje z nauczycielem, który nie tylko występuje w roli naszego rozmówcy, ale też osoby wymagającej i kontrolującej nasze postępy.

 

Ciekawym wyjściem jest udział w intensywnym turnusie językowym, w formie obozu, na którym porozumiewamy się wyłącznie w obcym języku. Trzeba jednak brać pod uwagę, że tego typu wyjazdy są drogie (kilka tysięcy złotych za parotygodniowy pobyt), męczące i mogą szybko pójść na marne, jeśli po ich zakończeniu nie będziemy pielęgnowali zdobytych umiejętności. 

Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus