Nauka angielskiego za granicą

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszym świecie atutem pozwalającym zdobyć dobrze płatną pracę, nawiązywać znajomości z obcokrajowcami, podróżować po świecie bez obawy o to, że nie będziemy w stanie się z nikim porozumieć. Dlaczego warto uczyć się języka za granicą?

Angielski jednym z najprostszych języków

Jakkolwiek angielszczyzna jest w stosunku do naszego ojczystego języka o wiele prostsza pod względem gramatycznym i fleksyjnym, to jednak perfekcyjne opanowanie jej wymaga konsekwentnego wysiłku i wiele czasu. Nic, co wartościowe, nie przychodzi od razu, niezbędne jest ciągłe dokształcanie się w zakresie leksyki, składni oraz frazeologii, a także w obszarze praktycznych zastosowań konkretnych środków językowych (bez znajomości uwikłania pewnych sformułowań w pragmatyczne konteksty możemy mieć kłopot z odcyfrowaniem intencji nadawcy wypowiedzi). Tym niemniej angielskiego nauczyć się można szybciej lub wolniej, w zależności od warunków, w jakich dokonuje się edukacja. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nauka angielskiego za granicą jest efektywniejsza i dlaczego daje znacznie lepsze rezultaty.

 

W morzu obcojęzycznych tekstów

Wyjazd za granicę wiąże się często z koniecznością zdawkowej chociażby znajomości języka, którym posługują się mieszkańcy odwiedzanego przez nas kraju. W przeciwnym razie możemy narazić się na wiele nieprzyjemnych sytuacji. Dookoła nas rozbrzmiewają dźwięki, których z początku nie jesteśmy w stanie zrozumieć; przysługujące im znaczenia dopowiadamy sobie na podstawie mimiki, tonu i barwy głosu, gestów oraz zachowań towarzyszących ich wypowiadaniu. Ale z płynnego kontinuum dźwięków nie jesteśmy w stanie wyodrębnić poszczególnych słów, nie mówiąc już o wiązaniu je w większe całości. Jeśli jednak mamy jako takie przygotowanie językowe, z biegiem czasu oswajamy się stopniowo z nieznaną nam mową i nabieramy wprawy w identyfikowaniu poszczególnych wyrazów. Enigmatyczne dźwięki nabierają większej wyrazistości, stają się coraz bardziej zrozumiałe. Kursy językowe za granicą mają to do siebie, że zostajemy od razu rzuceni na głęboką wodę, otoczeni mówionymi i pisanymi tekstami w obcym języku, który stawia nam początkowo opór, lecz który stopniowo, w miarę postępów w nauce, zatraca swoją pierwotną obcość.

 

Nowi ludzie, nowe znajomości

Kursy angielskiego za granicą wiążą się oczywiście z możliwością nawiązania nowych znajomości z ludźmi z całego świata. Zajęcia prowadzone są w grupach międzynarodowych, co daje niejedną okazję nie tylko do zamiany paru słów z pozostałymi uczestnikami kursu, ale również do zaprzyjaźnienia się. Poza tym warto również podkreślić, że osoby wybierające się za granicę m. in. w celu poszerzenia swoich kompetencji językowych często decydują się na zakwaterowanie w miejscach, gdzie można mieć ustawiczną styczność z cudzoziemcami. Stanowi to oczywiście dodatkowy bodziec do nauki języka.

 

Profesjonalna kadra

Nauczyciele, pod opieką których odbywają się kursy angielskiego za granicą, mają nie tylko niezbędne przygotowanie lingwistyczne, ale również posiadają kompetencje umożliwiające im przekazywanie tej wiedzy osobom, dla których język będący przedmiotem kursu nie jest językiem ojczystym. Jest to bardzo ważna umiejętność, bez której trudno sobie wyobrazić efektywną komunikację między osobą prowadzącą zajęcia a uczestnikami kursu. Brak możliwości odwołania się do swojego ojczystego języka w toku przyswajania wiedzy motywuje do większego wysiłku i zmusza do posługiwania się dostępnymi sobie zasobami słownikowymi. W rezultacie edukacja przebiega szybciej i, w ostatecznym rozrachunku, sprawniej.

 

Listę zalet nauki angielskiego za granicą można by jeszcze znacznie przedłużyć, ale nie chodziło nam w powyższym artykule o szczegółowe wyliczenie i opisanie wszystkich plusów tego rozwiązania, lecz o zaznaczanie tych najbardziej wyrazistych i mających największe znaczenie w toku nauki języka. Osobom zainteresowanym kursami angielskiego za granicą polecamy zapoznanie się z dostępnymi w internecie ofertami różnych szkół czy też placówek organizujących tego typu szkolenia. Jedną z wiodących jest firma ATAS, której pełną ofertę można zobaczyć tutaj: https://kursy.atas.pl/.

 

Polecane

Etyka nie jest gorsza od religii

Etyka nie jest gorsza od religii

Każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej ma prawo...

Wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych jako szansa na naukę języka

Wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych...

Obecnie znajomość języków obcych jest podstawą na rynku...

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Lęk egzaminacyjny

Lęk egzaminacyjny

Doświadczają go uczniowie, studenci, jak również osoby...

Galeria zdjęć

Wybieramy: technikum czy liceum ogólnokształcące? Jak wygląda i w jaki sposób jest oceniany egzamin gimnazjalny? Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych? Mieszkanie czy akademik – gdzie wprowadzić się na czas studiów?
comments powered by Disqus