Mały poliglota, czyli dzieci a nauka języków obcych

Uczenie się języków obcych niesie za sobą wiele korzyści umysłowych, społecznych, jak i również zawodowych. Opanowanie drugiego języka jest niezwykle satysfakcjonujące i zwiększa pewność siebie.

Ponadto otwiera nam drzwi na świat, dzięki czemu z łatwością możemy podróżować, pracować lub uczyć się za granicą, a także nawiązywać nowe przyjaźnie z obcokrajowcami. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty w nauczaniu języków obcych, należy rozpocząć naukę od najmłodszych lat. Jednak czy możliwe jest skuteczne nauczanie języków obcych najmłodszych?

 

Edukacja językowa w Polsce

Nauczanie języków obcych w Polsce jest bardzo ważną częścią zbliżającej się reformy oświaty i rozpoczyna się w coraz młodszym wieku. Od 1 września 2017 roku obowiązkowym programem nauczania języka obcego mają zostać objęte wszystkie dzieci począwszy od wieku przedszkolnego. Mimo nadchodzących, wydawałoby się korzystnych zmian, czas przeznaczany na ich naukę jest dość ograniczony, a co za tym idzie, niewystarczający na osiągnięcie wysokiego poziomu zaawansowania danego języka.

 

Znaczna część uczniów kończących edukację w wieku 19 lat wypada dość niekorzystnie na tle młodzieży z innych krajów. Polscy uczniowie nie są wyposażeni w odpowiednie umiejętności językowe, które umożliwiłyby uzyskanie zadowalającego zaawansowania w posługiwaniu się językiem obcym w dorosłym życiu. Aby mieć pewność, że nasze dzieci osiągną sukces w uczeniu się języka obcego, warto zapisać pociechy np. na dodatkowe kursy angielskiego dla dzieci. Profesjonalni lektorzy przy znacznie lepszych warunkach do nauki i zastosowaniu odpowiednich technik są w stanie efektywnie nauczyć języka obcego.

 

Każde dziecko posiada zadatki na poliglotę

Dzieci to wrażliwi obserwatorzy i odkrywcy świata. Charakteryzują się ogromną ciekawością oraz chęcią do samodzielnego odkrywania otaczającego ich środowiska. Dzięki temu każde dziecko posiada predyspozycje do nauki języków obcych. Wystarczy dobór odpowiednich metod dla danej grupy wiekowej i ciekawe zajęcia, aby dziecko wręcz „chłonęło” obcy język. Ogromnym atutem dzieci jest naturalna nauka języków obcych. To znaczy, że uczą się go spontanicznie, są pewne siebie i nie boją się popełniać błędów, a przede wszystkim nie posiadają bariery językowej, na którą tak często narzekają dorośli w trakcie nauki drugiego języka. Ponadto dzieci uczące się języków obcych poszerzają swoje horyzonty, lepiej rozumieją świat i obecność innych kultur na tym świecie, kształtują w sobie cenne wartości, takie jak tolerancja i wyrozumiałość. Lekcje języków obcych powinny być dla dzieci zabawą zamiast szkolnym obowiązkiem.

 

Tylko nauka poprzez zabawę sprawi, iż znacznie efektywniej przyswoją dany materiał i wyniosą z zajęć sporą ilość wiedzy. Niezwykle ważne są systematyczne lekcje języków obcych. Szkolna edukacja wciąż nie zapewnia odpowiedniej ilości godzin nauki języków obcych na początku ścieżki edukacyjnej, dlatego też zapisanie dziecka do szkoły języków obcych na dodatkowe lekcje zapewnia ciągłość nauki i znaczne lepsze efekty na przyszłość. Każde dziecko posiada zadatki na poliglotę – wystarczy tylko odpowiednio pokierować jego procesem edukacyjnym w zakresie nauki języków obcych od najmłodszych lat!

 

Polecane

Czy można grać w... naukę języków obcych?

Czy można grać w... naukę języków obcych?

Języków obcych uczą się na co dzień setki milionów osób...

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Metoda Silvy – dobry sposób na przyswajanie wiedzy?

Metoda Silvy – dobry sposób na przyswajanie wiedzy?

Zwolennicy metody Silvy przekonują, że opanowanie jej to...

Matura międzynarodowa – na czym polega?

Matura międzynarodowa – na czym polega?

Od 1993 roku polscy maturzyści mogą przystępować do...

Galeria zdjęć

Czy warto studiować dwa kierunki studiów jednocześnie? Jak dobrze przygotować się do egzaminu ustnego? Mieszkanie czy akademik – gdzie wprowadzić się na czas studiów? Lęk egzaminacyjny
comments powered by Disqus