Mały poliglota, czyli dzieci a nauka języków obcych

Uczenie się języków obcych niesie za sobą wiele korzyści umysłowych, społecznych, jak i również zawodowych. Opanowanie drugiego języka jest niezwykle satysfakcjonujące i zwiększa pewność siebie.

Ponadto otwiera nam drzwi na świat, dzięki czemu z łatwością możemy podróżować, pracować lub uczyć się za granicą, a także nawiązywać nowe przyjaźnie z obcokrajowcami. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty w nauczaniu języków obcych, należy rozpocząć naukę od najmłodszych lat. Jednak czy możliwe jest skuteczne nauczanie języków obcych najmłodszych?

 

 

Edukacja językowa w Polsce

 

Nauczanie języków obcych w Polsce jest bardzo ważną częścią zbliżającej się reformy oświaty i rozpoczyna się w coraz młodszym wieku. Od 1 września 2017 roku obowiązkowym programem nauczania języka obcego mają zostać objęte wszystkie dzieci począwszy od wieku przedszkolnego. Mimo nadchodzących, wydawałoby się korzystnych zmian, czas przeznaczany na ich naukę jest dość ograniczony, a co za tym idzie, niewystarczający na osiągnięcie wysokiego poziomu zaawansowania danego języka.

 

Znaczna część uczniów kończących edukację w wieku 19 lat wypada dość niekorzystnie na tle młodzieży z innych krajów. Polscy uczniowie nie są wyposażeni w odpowiednie umiejętności językowe, które umożliwiłyby uzyskanie zadowalającego zaawansowania w posługiwaniu się językiem obcym w dorosłym życiu. Aby mieć pewność, że nasze dzieci osiągną sukces w uczeniu się języka obcego, warto zapisać pociechy np. na dodatkowe kursy angielskiego dla dzieci. Profesjonalni lektorzy przy znacznie lepszych warunkach do nauki i zastosowaniu odpowiednich technik są w stanie efektywnie nauczyć języka obcego.

 

 

Każde dziecko posiada zadatki na poliglotę

 

Dzieci to wrażliwi obserwatorzy i odkrywcy świata. Charakteryzują się ogromną ciekawością oraz chęcią do samodzielnego odkrywania otaczającego ich środowiska. Dzięki temu każde dziecko posiada predyspozycje do nauki języków obcych. Wystarczy dobór odpowiednich metod dla danej grupy wiekowej i ciekawe zajęcia, aby dziecko wręcz „chłonęło” obcy język. Ogromnym atutem dzieci jest naturalna nauka języków obcych. To znaczy, że uczą się go spontanicznie, są pewne siebie i nie boją się popełniać błędów, a przede wszystkim nie posiadają bariery językowej, na którą tak często narzekają dorośli w trakcie nauki drugiego języka. Ponadto dzieci uczące się języków obcych poszerzają swoje horyzonty, lepiej rozumieją świat i obecność innych kultur na tym świecie, kształtują w sobie cenne wartości, takie jak tolerancja i wyrozumiałość. Lekcje języków obcych powinny być dla dzieci zabawą zamiast szkolnym obowiązkiem.

 

Tylko nauka poprzez zabawę sprawi, iż znacznie efektywniej przyswoją dany materiał i wyniosą z zajęć sporą ilość wiedzy. Niezwykle ważne są systematyczne lekcje języków obcych. Szkolna edukacja wciąż nie zapewnia odpowiedniej ilości godzin nauki języków obcych na początku ścieżki edukacyjnej, dlatego też zapisanie dziecka do szkoły języków obcych na dodatkowe lekcje zapewnia ciągłość nauki i znaczne lepsze efekty na przyszłość. Każde dziecko posiada zadatki na poliglotę – wystarczy tylko odpowiednio pokierować jego procesem edukacyjnym w zakresie nauki języków obcych od najmłodszych lat!  

Polecane

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Sukces w jakiekolwiek dziedzinie nigdy nie przychodzi...

Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość

Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość

Chciałbyś studiować na prestiżowej uczelni? Poszerzać...

Jaką uczelnię wybrać?

Jaką uczelnię wybrać?

Każdego roku tysiące abiturientów zadaje sobie tytułowe...

Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski

Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski

Język ukraiński i język polski należą do grupy języków...

Galeria zdjęć

Jak dostać kredyt studencki? Jak opanować stres przed egzaminem? Egzaminy wstępna na studia – jakich kierunków dotyczą? Mały poliglota, czyli dzieci a nauka języków obcych
comments powered by Disqus