Doświadczają go uczniowie, studenci, jak również osoby starające się o prawo jazdy. W niewielkim nasileniu nie jest problemem, ale jeśli przybierze większe rozmiary, może stanowić nie lada przeszkodę.
Egzaminy towarzyszą każdemu z nas przez całą młodość. Listę otwiera egzamin szóstoklasisty, po nim jest egzamin gimnazjalny, szkołę średnią wieńczy matura, na studiach są sesje egzaminacyjne. Egzamin to wyzwanie, któremu można nie podołać, mimo znacznych wysiłków włożonych w przygotowania. Ta ewentualność wywołuje lęk, który czasami przybiera tak monstrualne rozmiary, że znacznie utrudnia lub całkiem uniemożliwia osiągnięcie pomyślnego wyniku.
Objawy lęku egzaminacyjnego
Lęk egzaminacyjny wywiera mniejszy bądź większy wpływ na samopoczucie, zachowanie oraz sprawność intelektualną, w zależności od stopnia nasilenia. W skrajnych przypadkach całkowicie paraliżuje. Mogą mu towarzyszyć różne reakcje somatyczne, takie jak napięcie mięśni, sztywność karku, skurcze żołądka, nudności, wymioty, biegunka, nadmierna potliwość, bezsenność, drżenie kończyn itp. Oprócz tego mogą pojawić się problemy z koncentracją, natrętne myśli, luki w pamięci. Pesymistyczne wizje dotyczące własnej przyszłości nie pozwalają się skupić i jasno myśleć.
Jak radzić sobie z lękiem egzaminacyjnym?
Osoby doświadczające silnego lęku egzaminacyjnego mogą skorzystać z terapii poznawczo-behawioralnej. Terapia ta skupia się na walce z negatywnym myśleniem. Bo to właśnie pesymistyczne myśli warunkują powstawanie lęku. Istotne jest to, aby nazwać i określić każdą taką „dysfunkcyjną” myśl i zrozumieć, że ma ona irracjonalny charakter, tzn. nie odpowiada rzeczywistości (chyba że np. rzeczywiście nie przygotujemy się do egzaminu, ale mowa tu o przypadkach, w których solidnie przygotowane osoby nie są w stanie na skutek stresu wykorzystać wszystkich swoich możliwości). Pomocne jest też stworzenie listy logicznych myśli, które neutralizują działanie lęku egzaminacyjnego.
Terapia poznawczo-behawioralna nie tylko zmniejszy Twój lęk, ale też pozwoli Ci nauczyć się, jak w ogóle radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Oprócz różnych sposobów pozwalających „rozbroić” negatywne myśli duże znaczenie ma również systematyczna nauka. Regularny sen i stały rytm dzienny ułatwiają przygotowania do egzaminu, redukując przy tym napięcie.