Koła naukowe: czy warto w nich uczestniczyć?

Studia to nie tylko wykłady, ćwiczenia i egzaminy. Nawet jeśli do tej triady dołączymy również imprezy. Uczelnie organizują dla studentów nieobowiązkowe koła naukowe. Czy warto na nie chodzić?

Koła naukowe umożliwiają studentom rozwijanie swoich zainteresowań i zdolności w określonej dziedzinie. Uczestnictwo w takich zajęciach nie tylko przynosi korzyści edukacyjne, ale również może stanowić cenną pozycję w CV, zwłaszcza jeśli w ramach koła uczestnicy doskonalą swoje umiejętności praktyczne.

 

Koło naukowe: definicja, zasady, korzyści

W myśl oficjalnej definicji kołem naukowym nazywamy „organizację zrzeszającą studentów, działającą w obrębie szkoły wyższej, której celem jest działalność naukowa i samokształceniowa jej członków”. Do koła mogą się zapisywać wszyscy studenci danej uczelni, niezależnie od tego, na jakim wydziale studiują. Na koło matematyczne mogą więc chodzić nie tylko studenci „królowej nauk”, ale również np. poloniści (co jednak, przyznajmy, jest ewentualnością dość mało prawdopodobną). Uczestniczenie w kole naukowym daje możliwość włączenia się w życie uczelni, a także uzyskania lepszej oceny z zajęć. W niektórych przypadkach uczestnictwo w kole może zadecydować o przyznaniu stypendium naukowego.

 

Jak wyglądają takie zajęcia?

Koła naukowe odbywają się z różna częstotliwością, na ogół raz w tygodniu. Przybierają różną formułę: seminariów, konwersatoriów, warsztatów. W ramach zajęć studenci organizują konferencje i obozy naukowe, różnego rodzaju imprezy, wyjazdy integracyjne. Wzbogacają też swój warsztat pisarski, jeśli zajęcia wymagają na przykład pisania referatów dotyczących określonych zagadnień. Uczą się analitycznego myślenia, zdobywają wiedzę i poszerzają swoje horyzonty dzięki merytorycznym dyskusjom.

 

Zakres tematyczny kół naukowych

Koła naukowe nie muszą koncentrować się na zagadnieniach ściśle związanych z przedmiotami obowiązującymi na danym kierunku. Są koła fotograficzne, literackie, motoryzacyjne, poświęcone sztukom wizualnym, lotnictwu, modelarstwu, a nawet statkom powietrznym! Największe uczelnie mają do zaoferowania całą gamę różnych kół naukowych, dzięki czemu każdy student może znaleźć coś dla siebie.

 

Koła naukowe stwarzają okazję do pogłębienia wiedzy w określonej dziedzinie i zdobycia cennych umiejętności, które mogą się przydać w przyszłym życiu zawodowym. Dlatego warto w nich uczestniczyć.

 

Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Od czego zacząć naukę programowania?

Od czego zacząć naukę programowania?

Na wielu forach tematycznych pojawiają się pytania o to,...

Maria Montessori i jej innowacyjne techniki edukacyjne

Maria Montessori i jej innowacyjne techniki edukacyjne

Maria Montessori to postać znana, choć nie we wszystkich...

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Reklamy często przekonują nas, że języka obcego można...

Galeria zdjęć

Jak wygląda i w jaki sposób jest oceniany egzamin gimnazjalny? Jak opanować stres przed egzaminem? Czy można grać w... naukę języków obcych? Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy?
comments powered by Disqus