Języki obce, które mają przyszłość

W dzisiejszym świecie dobrze jest znać choć jeden język obcy. Ale są języki mniej i bardziej perspektywiczne, jeśli chodzi o rynek pracy. Które języki dają najwięcej szans w życiu zawodowym?

Znajomość języków obcych jest oczywiście nie tylko atutem stricte zawodowym, ale nie da się zaprzeczyć, że główną motywację większości osób uczących się języków obcych stanowią właśnie wysokie zarobki. Osoby znające dobrze języki obce mają o wiele większe szanse na rynku pracy. Ale jakie języki są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców? Czy angielski w dalszym ciągu plasuje się na pierwszym miejscu?

 

Języki, których warto się uczyć

 

Na powyższe pytanie należy odpowiedzieć twierdząco: angielski wciąż wiedzie prym, jeśli chodzi o języki obce. Znajomość angielskiego jest często kartą przetargową w rekrutacji pracowniczej. To język uniwersalny, ogólnoświatowy – możemy się nim porozumieć niemal w każdym kraju na całym świecie. Ekspansja angielskiego widoczna jest chyba najbardziej w sieci.

 

Ale oprócz angielskiego na polskim rynku pracy liczą się też języki państw sąsiadujących z naszym krajem – możność porozumienia się między kontrahentami jest kluczowa w handlu międzynarodowym. Coraz większe znaczenie zyskuje język chiński, ze względu na wzmożoną współpracę polskich przedsiębiorstw z azjatyckimi koncernami. I mimo że przedstawiciele tych ostatnich swobodnie posługują się językiem angielskim, to jednak prowadzenie negocjacji handlowych w języku narodowym partnera biznesowego przynosi na ogół lepsze efekty i sprzyja zacieśnianiu więzi.

 

Ze względu na masową migrację islamskich uchodźców do Europy w przyszłości bardzo pożądana może być również znajomość języka arabskiego. Zresztą obecnie wiele polskich firm współpracuje z przedsiębiorstwami bliskowschodnimi, a osoby, które mogą się poszczycić znajomością tego języka, są wręcz rozchwytywane przez pracodawców.

 

Duże perspektywy ma też przed sobą język niemiecki. W Europie plasuje się on w ścisłej czołówce najpopularniejszych języków, mimo postępującej degradacji niemieckiej gospodarki, którą daje się zaobserwować w ostatnich latach.

 

 

Jeśli uczysz się języka przede wszystkim ze względów zawodowych, wybierz jeden z tych, które wymieniliśmy powyżej. Według prognoz są to najbardziej przyszłościowe języki, a ich znajomość będzie coraz bardziej pożądana u osób szukających zatrudnienia.

 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus