Ukraiński usłyszymy nie tylko na Ukrainie, ale też w Rosji, Mołdawii, w Stanach Zjednoczonych czy w Polsce, a więc w krajach, w których mieszka znaczny odsetek osób posługujących się tym językiem. Czy warto uczyć się ukraińskiego i czy jest to trudne zadanie?
Niszowy ukraiński
W wielu polskich miastach ukraiński jest coraz częściej słyszanym językiem. Polaków mówiących w tym języku poszukuje wiele firm czy przedsiębiorstw pośrednictwa pracy, a także instytucji, które pomagają Ukraińcom zakotwiczyć się w Polsce. Języka tego niewątpliwie warto się nauczyć. Ale czy nie jest to przypadkiem karkołomne zadanie? Wielu osobom wystarczy rzut oka na cyrylicę i natychmiast część z nich odpuszcza. Niesłusznie, ponieważ język ukraiński jest bardziej podobny do polskiego niż czeski! Opanowanie cyrylicy nie jest zaś aż tak skomplikowane. Gdy już nam się uda, odkryjemy wiele podobieństw do naszego rodzimego języka i nauka ukraińskiego będzie o wiele prostsza. Pamiętajmy, że warto ją rozpocząć, gdyż język ten należy do niszowych i wciąż rzadko pojawia się w podaniach o pracę.
Ukraiński czy rosyjski?
Komuś, kto nie zna żadnego z tych języków, oba mogą wydawać się bardzo podobne. Wynika to z faktu, że w dużej mierze pokrywają się leksykalnie, a baza językowa ukraińskiego pochodzi ze staroruskiego. Język rosyjski ewoluował jednak w ostatnich stuleciach o wiele bardziej niż ukraiński, w związku z czym języki te mimo wszystko różnią się. Nie ulega jednak wątpliwości, że osobie, która już mówi po rosyjsku lub uczy się tego języka, łatwiej będzie opanować również ukraiński, i odwrotnie.
Gdzie uczyć się ukraińskiego?
Języka ukraińskiego nauczymy się tak, jak niemalże każdego innego języka – w szkole językowej, na studiach (lektorat) lub zaopatrując się we własne materiały dydaktyczne. Warto wszak wykorzystać obecną sytuację polityczno-kulturową i nawiązać znajomość z osobą z Ukrainy, mieszkającą obecnie w Polsce, która chętnie poduczy nas swojego języka w zamian za udzielone lekcje polskiego.