Każdego roku tysiące abiturientów zadaje sobie tytułowe pytanie. Jesteś jednym z nich? W poniższym artykule dzielimy się kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Wybór kierunku studiów jest jednym z najważniejszych wyborów w życiu. Dlatego przed jego podjęciem należy się dobrze zastanowić i rozważyć wszystkie dostępne możliwości. Jakże często się zdarza, że absolwenci szkół średnich decydują się na studia całkowicie niezgodne z ich żywotnymi zainteresowaniami czy też predyspozycjami. Płacą za to później frustracją, niemożnością spełnienia się w życiu zawodowym, licznymi trudnościami na tym polu... A można tych przykrych następstw uniknąć. O czym należy pamiętać przed złożeniem dokumentów na studia?
Jak dokonać racjonalnego wyboru?
Zanim wybierzemy uczelnię, w której zachcemy się kształcić, zadajmy sobie następujące pytania: co chcemy w życiu robić, w jaki sposób pracować, w czym upatrujemy swoich ambicji? Jeśli poznamy już odpowiedzi na te pytania, należy się zastanowić, czy jesteśmy w stanie podołać wyzwaniom, jakie stawia nasz wymarzony zawód, oraz czy są kierunki studiów przygotowujące do uprawiania danego zawodu. Następnie sporządzamy listę szkół wyższych mających w swojej ofercie edukacyjnej interesujące nas kierunki (sprawdź uczelnie w Warszawie – ceny). Wykreślamy z niej uczelnie, co do których mamy wątpliwości, czy się na nie dostaniemy. W dalszej kolejności uwzględniamy takie kryteria jak lokalizacja danej placówki, program studiów itp. Im większa pula kryteriów, tym łatwiej będzie nam dokonać wyboru. Oczywiście muszą to być kryteria istotne, którymi warto się kierować. Po dokonaniu takiej selekcji będziemy mogli wybrać uczelnię najbardziej odpowiadającą naszym oczekiwaniom.
Pomyśl o studiach już przed maturą!
Wielu maturzystów nie zastanawia się poważnie nad swoją najbliższą przyszłością i zwleka z momentem określenia się co do dalszego rozwoju. Jest to błąd, który waży niemało na późniejszym etapie edukacji. O studiach wyższych należy myśleć na długo przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego. Mając jasno wytknięty cel, będziemy mogli racjonalnie pokierować swoją przyszłością.