Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na wymagania rynku pracy, ale również dla osobistej satysfakcji i poszerzania horyzontów myślowych. Najtrudniejsze są początki, zwłaszcza jeśli podejmujemy naukę samodzielnie. Jak podołać temu wyzwaniu?

Aby móc swobodnie posługiwać się językiem obcym, należy włożyć w naukę niemało energii i czasu, a nawet pieniędzy. Nie licz na to, że uda Ci się w satysfakcjonującym stopniu opanować język w miesiąc lub dwa. Wprawdzie zewsząd bombardują nas szumne reklamy kursów i szkół, obiecujące szybkie postępy, ale nie należy im zanadto ufać. Nauka języka obcego jest przedsięwzięciem długodystansowym i wymagającym. Musisz się nastawić na wiele godzin ciężkiej pracy (która jednak nie musi być pozbawiona przyjemności). Tylko dzięki wytrwałości i systematycznemu wysiłkowi osiągniesz zadowalające efekty.

 

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór języka, którego chcesz się nauczyć. Nie kieruj się w swoim wyborze jedynie perspektywami zawodowymi, jakie otwiera dany język. Weź też pod uwagę swoje indywidualne upodobania, literaturę, którą chciałbyś poznać, swoją przyszłość (może planujesz wyjazd na stałe do jakiegoś kraju?). Jak już dokonasz wyboru, pamiętaj o tym, by uczyć się tylko tego jednego języka od podstaw. Jeśli znasz inny język w stopniu domagającym się dalszego doskonalenia, możesz śmiało dzielić czas między naukę jednego i drugiego. Ważna jest tylko zasada, by od zera uczyć się wyłącznie jednego języka.

 

Postaw sobie cel

Zaraz po wyborze języka przychodzi czas na określenie celu, który chcesz osiągnąć. Jeśli na przykład zależy Ci tylko na tym, by opanować dany język w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym prowadzenie niezbyt skomplikowanych czy wymagających intelektualnie rozmów, sięgnij po takie pomoce naukowe, które będą odpowiednie do realizacji tego zamierzenia. Tu dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii, mianowicie selekcji materiału. By uczyć się skutecznie języka, należy nauczyć się dobierania odpowiednich narzędzi edukacyjnych. Dla kogoś, kto chce poznać tylko podstawowy zasób słownictwa i reguły łączenia ze sobą poszczególnych wyrazów, nie będą potrzebne podręczniki o znacznym stopniu zaawansowania. Z kolei ktoś, kto stawia sobie za cel czytanie obcojęzycznej literatury, powinien korzystać z materiałów o dostatecznym stopniu trudności.

 

Po wyborze języka, określeniu celu i dobraniu odpowiednich materiałów edukacyjnych liczy się już tylko systematyczność i zaangażowanie. Warto korzystać z pomocy doświadczonych nauczycieli, zapisywać się na kursy, brać udział w warsztatach językowych. Im więcej serca włożysz w naukę, tym lepsze będą efekty.

 

Polecane

Etyka nie jest gorsza od religii

Etyka nie jest gorsza od religii

Każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej ma prawo...

Wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych jako szansa na naukę języka

Wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych...

Obecnie znajomość języków obcych jest podstawą na rynku...

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Lęk egzaminacyjny

Lęk egzaminacyjny

Doświadczają go uczniowie, studenci, jak również osoby...

Galeria zdjęć

Wybieramy: technikum czy liceum ogólnokształcące? Jak wygląda i w jaki sposób jest oceniany egzamin gimnazjalny? Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych? Mieszkanie czy akademik – gdzie wprowadzić się na czas studiów?
comments powered by Disqus