Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na wymagania rynku pracy, ale również dla osobistej satysfakcji i poszerzania horyzontów myślowych. Najtrudniejsze są początki, zwłaszcza jeśli podejmujemy naukę samodzielnie. Jak podołać temu wyzwaniu?

Aby móc swobodnie posługiwać się językiem obcym, należy włożyć w naukę niemało energii i czasu, a nawet pieniędzy. Nie licz na to, że uda Ci się w satysfakcjonującym stopniu opanować język w miesiąc lub dwa. Wprawdzie zewsząd bombardują nas szumne reklamy kursów i szkół, obiecujące szybkie postępy, ale nie należy im zanadto ufać. Nauka języka obcego jest przedsięwzięciem długodystansowym i wymagającym. Musisz się nastawić na wiele godzin ciężkiej pracy (która jednak nie musi być pozbawiona przyjemności). Tylko dzięki wytrwałości i systematycznemu wysiłkowi osiągniesz zadowalające efekty.

 

Pierwsze kroki

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór języka, którego chcesz się nauczyć. Nie kieruj się w swoim wyborze jedynie perspektywami zawodowymi, jakie otwiera dany język. Weź też pod uwagę swoje indywidualne upodobania, literaturę, którą chciałbyś poznać, swoją przyszłość (może planujesz wyjazd na stałe do jakiegoś kraju?). Jak już dokonasz wyboru, pamiętaj o tym, by uczyć się tylko tego jednego języka od podstaw. Jeśli znasz inny język w stopniu domagającym się dalszego doskonalenia, możesz śmiało dzielić czas między naukę jednego i drugiego. Ważna jest tylko zasada, by od zera uczyć się wyłącznie jednego języka.

 

Postaw sobie cel

Zaraz po wyborze języka przychodzi czas na określenie celu, który chcesz osiągnąć. Jeśli na przykład zależy Ci tylko na tym, by opanować dany język w stopniu komunikatywnym, umożliwiającym prowadzenie niezbyt skomplikowanych czy wymagających intelektualnie rozmów, sięgnij po takie pomoce naukowe, które będą odpowiednie do realizacji tego zamierzenia. Tu dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii, mianowicie selekcji materiału. By uczyć się skutecznie języka, należy nauczyć się dobierania odpowiednich narzędzi edukacyjnych. Dla kogoś, kto chce poznać tylko podstawowy zasób słownictwa i reguły łączenia ze sobą poszczególnych wyrazów, nie będą potrzebne podręczniki o znacznym stopniu zaawansowania. Z kolei ktoś, kto stawia sobie za cel czytanie obcojęzycznej literatury, powinien korzystać z materiałów o dostatecznym stopniu trudności.

 

Po wyborze języka, określeniu celu i dobraniu odpowiednich materiałów edukacyjnych liczy się już tylko systematyczność i zaangażowanie. Warto korzystać z pomocy doświadczonych nauczycieli, zapisywać się na kursy, brać udział w warsztatach językowych. Im więcej serca włożysz w naukę, tym lepsze będą efekty.

 

Polecane

4 kluczowe strategie szybkiej nauki języka angielskiego

4 kluczowe strategie szybkiej nauki języka angielskiego

Uczysz się języka angielskiego i zależy Ci na tym, by jak...

Dlaczego warto uczyć się angielskiego w szkole językowej?

Dlaczego warto uczyć się angielskiego w szkole językowej?

Chciałbyś podszlifować swój angielski? Zapisz się na kurs...

Języki obce, które mają przyszłość

Języki obce, które mają przyszłość

W dzisiejszym świecie dobrze jest znać choć jeden język...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Galeria zdjęć

Jak leczyć dysleksję? Wybieramy: technikum czy liceum ogólnokształcące? Jak napisać pracę dyplomową? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus