Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym doskonale każda osoba, która chociaż raz się tego podjęła. Najtrudniejsze nie jest wcale opanowanie słówek czy gramatyki, ale utrzymanie motywacji. Przez kryzysy wiele osób rezygnuje z realizacji swoich celów.

Zastanówmy się więc, w jaki sposób zachować ciągłą motywację podczas nauki języka. Tym bardziej, że wbrew pozorom, wcale nie musi to być trudne.

 

Określ swoje cele

Warto pamiętać o tym, że nie powinny być to zbyt ogólne postanowienia takie jak “nauczę się mówić biegle po angielsku”. O wiele lepiej wyznaczać sobie konkretny zakres materiału jaki chcesz opanować w danym okresie czasu. Dzięki temu masz możliwość cieszenia się z kolejnych postępów oraz ich świętowania.

 

Wybierz odpowiednią metodę uczenia się

Nauka nie powinna być dla ciebie męcząca i nieprzyjemna. Jeżeli na przykład nie lubisz ślęczeć nad podręcznikami to doskonałą alternatywą jest nauka angielskiego online z ESKK. Wybierz rozwiązanie pasujące do twojego charakteru i stylu życia, by uczyć się tak jak lubisz.

 

Połącz naukę z pasją

W jaki sposób? To bardzo proste. Przykładowo: jeśli lubisz gotować korzystaj z przepisów w języku obcym. Jeśli zaś interesujesz się sportem - oglądaj transmisje meczy w tym języku, poszukaj ciekawych treningów prowadzonych przez obcokrajowców. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne.

 

Ustal plan i trzymaj się go

Aby nauka była skuteczna warto wprowadzić ją jako element codziennej rutyny. Dlatego też zastanów się w jakich dniach i ile czasu możesz poświęcić na naukę. Trzymając się ustalonego planu sprawisz, że nauka języka stanie się dla ciebie czymś oczywistym i nie będziesz przekładać jej na później.

 

Nie porównuj się do innych osób

To częsty problem wśród tych z nas, którzy uczą się w grupach lub ze znajomymi. Wspólna nauka może pomagać lub działać demotywująco. Szczególnie, jeśli zaczniemy porównywać swoje osiągnięcia z innymi. Jeśli zauważymy, że ktoś radzi sobie lepiej często tracimy motywację i zniechęcamy się do podnoszenia swoich kompetencji. Dlatego też wykorzystaj naukę w grupie do wzajemnego wspierania się, a nie współzawodnictwa.

 

Podsumowując, nauka języka wcale nie jest tak trudna jak nam się wydaje. Poza tym istnieje wiele metod, dzięki którym utrzymanie motywacji na odpowiednim poziomie nie będzie stanowić dla nas problemu. Warto je wykorzystać po to, by osiągnąć sukces.

 

Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus