Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym doskonale każda osoba, która chociaż raz się tego podjęła. Najtrudniejsze nie jest wcale opanowanie słówek czy gramatyki, ale utrzymanie motywacji. Przez kryzysy wiele osób rezygnuje z realizacji swoich celów.

Zastanówmy się więc, w jaki sposób zachować ciągłą motywację podczas nauki języka. Tym bardziej, że wbrew pozorom, wcale nie musi to być trudne.

 

Określ swoje cele

Warto pamiętać o tym, że nie powinny być to zbyt ogólne postanowienia takie jak “nauczę się mówić biegle po angielsku”. O wiele lepiej wyznaczać sobie konkretny zakres materiału jaki chcesz opanować w danym okresie czasu. Dzięki temu masz możliwość cieszenia się z kolejnych postępów oraz ich świętowania.

 

Wybierz odpowiednią metodę uczenia się

Nauka nie powinna być dla ciebie męcząca i nieprzyjemna. Jeżeli na przykład nie lubisz ślęczeć nad podręcznikami to doskonałą alternatywą jest nauka angielskiego online z ESKK. Wybierz rozwiązanie pasujące do twojego charakteru i stylu życia, by uczyć się tak jak lubisz.

 

Połącz naukę z pasją

W jaki sposób? To bardzo proste. Przykładowo: jeśli lubisz gotować korzystaj z przepisów w języku obcym. Jeśli zaś interesujesz się sportem - oglądaj transmisje meczy w tym języku, poszukaj ciekawych treningów prowadzonych przez obcokrajowców. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne.

 

Ustal plan i trzymaj się go

Aby nauka była skuteczna warto wprowadzić ją jako element codziennej rutyny. Dlatego też zastanów się w jakich dniach i ile czasu możesz poświęcić na naukę. Trzymając się ustalonego planu sprawisz, że nauka języka stanie się dla ciebie czymś oczywistym i nie będziesz przekładać jej na później.

 

Nie porównuj się do innych osób

To częsty problem wśród tych z nas, którzy uczą się w grupach lub ze znajomymi. Wspólna nauka może pomagać lub działać demotywująco. Szczególnie, jeśli zaczniemy porównywać swoje osiągnięcia z innymi. Jeśli zauważymy, że ktoś radzi sobie lepiej często tracimy motywację i zniechęcamy się do podnoszenia swoich kompetencji. Dlatego też wykorzystaj naukę w grupie do wzajemnego wspierania się, a nie współzawodnictwa.

 

Podsumowując, nauka języka wcale nie jest tak trudna jak nam się wydaje. Poza tym istnieje wiele metod, dzięki którym utrzymanie motywacji na odpowiednim poziomie nie będzie stanowić dla nas problemu. Warto je wykorzystać po to, by osiągnąć sukces.

 

Polecane

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Sukces w jakiekolwiek dziedzinie nigdy nie przychodzi...

Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość

Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość

Chciałbyś studiować na prestiżowej uczelni? Poszerzać...

Jaką uczelnię wybrać?

Jaką uczelnię wybrać?

Każdego roku tysiące abiturientów zadaje sobie tytułowe...

Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski

Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski

Język ukraiński i język polski należą do grupy języków...

Galeria zdjęć

Jak dostać kredyt studencki? Jak opanować stres przed egzaminem? Egzaminy wstępna na studia – jakich kierunków dotyczą? Mały poliglota, czyli dzieci a nauka języków obcych
comments powered by Disqus