Niezależnie od tego, czy lubisz się uczyć, czy nie, proponujemy Ci kilka niezawodnych technik mnemonicznych, dzięki którym łatwiej Ci będzie zapamiętywać przyswajany materiał.
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych technik, dla porządku wyjaśnijmy najpierw, czym jest mnemotechnika. Nazwa ta obejmuje wszystkie sposoby ułatwiające zapamiętywanie informacji. Każdy z nas ma wprawdzie swój własny sposób uczenia się, ale może warto byłoby spróbować czegoś nowego? Poniżej zestawiamy listę najbardziej skutecznych technik mnemonicznych.
Akronimy
Tworzenie akronimów to jedna z najbardziej znanych technik mnemonicznych. Jest przydatna zwłaszcza w przypadku informacji składających się z wielu słów. Polega na tworzeniu słów lub wyrażeń z pierwszych zgłosek lub liter innych wyrazów, które chcemy zapamiętać. Akronimy mogą coś znaczyć (wtedy łatwiej je zapamiętać), ale niekoniecznie muszą (nie da się na przykład stworzyć słowa z samych spółgłosek).
Rymowanki
To sposób stosowany przede wszystkim przez małe dzieci oraz młodszych uczniów, ale może się też sprawdzić na wyższych szczeblach edukacji. Wszelkiego rodzaju współdźwięczności (również rymy) w znacznym stopniu ułatwiają zapamiętywanie materiału. Jedynym mankamentem tej techniki jest czas, jaki należy poświęcić układaniu rymowanek. Raczej nie jest to metoda odpowiednia do zapamiętywania dużych ilości informacji.
Słowa zamiast cyfr
Tą techniką można się posłużyć przy nauce matematyki. Pomaga ona zapamiętać krótkie i długie ciągi liczb. Wystarczy ułożyć zdanie, w którym każde słowo pod względem liczby liter będzie odpowiadało zapamiętywanej cyfrze. Na przykład jeśli chcemy zapamiętać ciąg: 41525, możemy ułożyć takie oto zdanie: Anka (4) i (1) Paweł (5) są (2) tutaj (5).
„Pałac pamięci”
To mniej znana metoda, ale również skuteczna. Chodzi w niej o to, by informacje, które chcemy zapamiętać, skojarzyć z określonymi miejscami (niezależnie od tego, czy są to miejsca rzeczywiste, czy wyimaginowane). Dzięki tej metodzie zapamiętasz złożone sekwencje informacji, które bez żadnych „wspomagaczy” trudno byłoby Ci opanować.
Mamy nadzieję, że powyższa lista pomoże Wam w nauce. Wymieniliśmy tu tylko kilka technik mnemonicznych – wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do samodzielnych poszukiwań.