Jak przetrwać sesję egzaminacyjną?

Sesja egzaminacyjna to czas ogromnego stresu i nieprzespanych nocy spędzonych nad książkami. Jak ją przetrwać?

Najbezpieczniej jest uczyć się systematycznie przez cały semestr, ale wiadomo, że różnie z tą systematycznością bywa. Poza tym nawet osoby, które skrupulatnie przyswajają materiał od początku semestru, nie są wolne od stresu i obaw. Powodzenie na egzaminie zależy w głównej mierze od studenta, od tego, ile czasu i wysiłku włożył w naukę, to prawda, ale prawdą jest również, że na końcowy wynik mają wpływ także inne czynniki. Nie ma się co oszukiwać: wiele zależy też od egzaminatora. Jedni przymykają oko na ewentualne luki w wiedzy, drudzy są bardzo rygorystyczni. Niezależnie jednak od tego wszystkiego warto wiedzieć, jakich błędów należy się wystrzegać podczas sesji i jak uczyć się najefektywniej.

 

O jakich porach się uczyć?

Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. Wprawdzie słyszy się często, że najlepiej zasiąść do nauki rano, bo umysł pracuje wtedy najsprawniej, ale nie należy temu zanadto wierzyć. Są przecież osoby, które dopiero po zmierzchu nabierają werwy intelektualnej. Ucz się o takich porach, które są dla Ciebie najbardziej odpowiednie. Aby jednak uczyć się efektywnie, pamiętaj o tym, by poświęcić co najmniej cztery godziny w ciągu doby na sen. W przeciwnym razie możesz mieć znaczne trudności z koncentracją i zapamiętywaniem nowych informacji.

 

Jak się wzmocnić?

Sesja egzaminacyjna obfituje w zarwane noce i stanowi znaczne obciążenie dla organizmu, zwłaszcza że przygotowaniom do egzaminów towarzyszy stres. Zmęczenie można zwalczać na różne sposoby. Najpopularniejszym „wzmacniaczem” wśród studentów jest kawa, ale warto wiedzieć, że lepszy efekt daje guarana (spożywana np. z musem bananowym). Należy zachować umiar w piciu napojów energetyzujących, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, jeśli nie liczymy się z możliwościami swojego organizmu. Na koncentrację dobra jest lecytyna oraz wszelkiej maści orzechy.

 

Ustal priorytety

Jeśli czeka Cię wiele egzaminów, uporządkuj je od najważniejszego do najmniej ważnego. Warto zasięgnąć języka u starszych roczników, dowiedzieć się czegoś o tym, jak wyglądają egzaminy u poszczególnych wykładowców. Najwięcej energii wypadałoby poświęcić przedmiotom, które trudno zdać.

 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki choć trochę pomogą Ci przygotować się do sesji. Najważniejsza jest samodyscyplina. Konsekwentny wysiłek z pewnością się opłaci.

 

Polecane

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Najpopularniejszym obecnie językiem, którego uczy się już...

Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski

Tłumaczenia z języka ukraińskiego na polski

Język ukraiński i język polski należą do grupy języków...

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Nauka angielskiego - czy można nauczyć się języka w miesiąc?

Reklamy często przekonują nas, że języka obcego można...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Galeria zdjęć

Jak wybrać dobre gimnazjum? Jak wygląda i w jaki sposób jest oceniany egzamin gimnazjalny? Czy warto studiować dwa kierunki studiów jednocześnie? Mieszkanie czy akademik – gdzie wprowadzić się na czas studiów?
comments powered by Disqus