Jak połączyć pracę ze studiami?

Dzienne studia są niezwykle absorbujące i nie pozostawiają zbyt wiele czasu na pracę zarobkową. Czy da się pogodzić jedno z drugim?

Łączenie obowiązków zawodowych ze studenckimi nie jest wprawdzie łatwe, ale możliwe. Świadczą o tym przykłady licznych studentów, którzy z powodzeniem godzą naukę i uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych z pracą w barach, kawiarniach, restauracjach, sklepach czy magazynach. Wystarczy odpowiednio sobie wszystko zorganizować.

 

Studia dzienne

Studia zaoczne i wieczorowe nie stanowią przeszkody w podjęciu pracy zarobkowej – można ją wykonywać od poniedziałku do piątku. Inaczej jest ze studiami dziennymi. Wiele zależy od kierunku, na którym studiujesz. Są takie kierunki, na których jest stosunkowo mało zajęć w ciągu dnia, i które dają więcej swobody. Na przykład studentom kierunków humanistycznych na ogół łatwiej jest pogodzić pracę ze studiami niż adeptom nauk ścisłych, gdyż program zajęć jest tak ułożony, by dać studiującym możliwość zapoznawania się na bieżąco z literaturą przedmiotu. Przy dużej liczbie zajęć w ciągu dnia może być trudno znaleźć pracę, która nie kolidowałaby ze studiami.

 

Kiedy podjąć pracę?

Za pracą należy się rozejrzeć dopiero po szczegółowym zapoznaniu się z planem zajęć i zainstalowaniu się w nowym miejscu zamieszkania. Co prawda plany są dostępne w sieci jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, ale mogą ulec zmianie. Dlatego nie warto się spieszyć z szukaniem zatrudnienia. Najpierw znajdź lokum, sprawdź, ile czasu będziesz przeznaczał/a na dojazdy, zorientuj się w harmonogramie studiów. Dopiero później pomyśl o jakimś dorywczym zajęciu. Pamiętaj, by zostawić sobie trochę miejsca w grafiku na samodzielną naukę i życie prywatne.

 

Dlaczego warto łączyć pracę i studia?

Nie tylko ze względów finansowych. Praca co prawda zabiera czas, który mógłbyś przeznaczyć na naukę i inne przyjemności, ale z drugiej strony daje Ci możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego. Nawet jeśli nie wiążesz swojej przyszłości z zawodem, który tymczasowo wykonujesz, to i tak jedna więcej pozycja w CV może Ci zapewnić więcej szczęścia w przyszłych poszukiwaniach. Pracodawcy łaskawszym okiem spoglądają na osoby, które podczas studiów zajmowały się czymś jeszcze. W końcu wymaga to determinacji, zmysłu organizacyjnego i przedsiębiorczości. A są to cechy wysoko cenione na rynku pracy.

 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus