Jak napisać pracę licencjacką? Zasady krok po kroku

Po ukończeniu trzech lat studiów czeka Cię stworzenie pracy licencjackiej, która ma zwieńczyć ten etap kariery studenckiej. Praca ta jest też przepustką do studiów magisterskich, które prawdopodobnie chcesz zacząć. Jak musisz ją napisać?

Krok 1. Wybór odpowiedniego tematu

Pierwsza rzecz, której musisz dokonać, to wybór tematu. Sformułowanie „dokonać” jest jak najbardziej na miejscu – wyznaczenie tematyki swojej pracy to podstawa i nie lada zadanie. Od tego punktu zależy, czy pisanie pracy będzie dla Ciebie czystą przyjemnością czy też mordęgą. Wybierz zatem temat, który Cię interesuje, nie zdawaj się wyłącznie na sugestie promotora.

 

Krok 2. Sprecyzowanie tematu

Umówmy się, że pisanie pracy na temat „polska literatura kryminalna” będzie z pewnością interesującym zajęciem, ale trudno jest wyczerpać tak obszerny wątek. Tymczasem licencjat powinien zawierać między 30 a 60 stron. Doprecyzuj więc swój temat. Skup się na konkretnym pisarzu lub wybranej charakterystycznej cesze jego twórczości. Możesz też wziąć pod lupę wybranego bohatera literackiego.

 

Krok 3. Zestawienie literatury

Swoją pracę oprzesz na dwóch rodzajach źródeł – literaturze podmiotu i literaturze przedmiotu. Pierwsza z nich to książki, których dotyczyć będzie Twój licencjat, a więc wybrane powieści kryminalne czy po prostu – w zależności od tematu – literatura, na podstawie której pracujesz. Literatura podmiotu to z kolei opracowania. Potrzebne źródła znajdziesz tutaj: http://livro.pl/ksiazki/rozwoj-osobisty-motywacja/edukacja.html.

 

Pamiętaj, że praca licencjacka jest w dużej mierze pracą odtwórczą (nie mylić z plagiatem!). Dopiero w pracy magisterskiej będziesz miał szersze pole do formułowania swoich teorii.

 

Krok 4. Plan – konspekt pracy

Stworzenie planu to ułatwienie sobie zadania. Po przeczytaniu wybranych książek skomponuj konspekt pracy z wyznaczeniem rozdziałów i podrozdziałów. Jeszcze lepiej zrobisz, gdy wstępnie ustalisz, co znajdzie się w poszczególnych akapitach. W ten sposób nie ominiesz żadnego ważnego zagadnienia i nie będziesz błądzić myślami w poszukiwaniu utraconych wątków. Napisanie planu pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu!

 

Krok 5. Napisanie wstępu

Wstęp to bardzo ważna część pracy. Obowiązkowo powinna zawierać prezentację tematu i uzasadnienie jego wyboru. To także moment, w którym należy opisać cel pracy, postawić tezy badawcze, wykorzystywane metody badawcze i przedstawić, co znajdzie się w poszczególnych rozdziałach. Wprowadzenie ma zachęcić do dalszego czytania pracy dyplomowej.

 

Krok 6. Rozwinięcie i zakończenie

W rozwinięciu pracy zawierają się wszystkie ustalone przez nas rozdziały. Pamiętaj, że praca licencjacka ma charakter naukowy i powinna być opatrzona przypisami (w razie potrzeby też ilustracjami). Zakończenie to jej podsumowanie i skonfrontowanie tez badawczych. Po nim musimy umieścić spis treści i ilustracji (pamiętaj o podziale dokumentu na strony). 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus