Jak dobrze przygotować się do egzaminu językowego?

Począwszy już od szkoły podstawowej, egzaminy językowe przychodzi nam zdawać kilka razy w życiu. Matura, studia i zdobywanie dodatkowych certyfikatów to kolejne takie okoliczności. Warto wiedzieć, jak skutecznie się do nich przygotować.

Nie dajmy się zaskoczyć

Umiejętności językowe to obecnie ogromny atut, a te poparte dokumentami często stanowią przepustkę do kariery. Jednak by zdobyć taką formalną przepustkę, zwykle trzeba zdać egzamin. Niezależnie od tego, czy jest to obowiązkowy sprawdzian umiejętności na maturze, czy też egzamin wieńczący dobrowolnie odbyty kurs, każdy z nich ma pewną utartą formułę. W czasie nauki powinniśmy ją poznać, obyć się z nią, tak, aby nie była dla nas zaskoczeniem w dniu zdawania. Dlatego sprawdzajmy dotychczas powstałe zadania i rozwiązujemy arkusze próbne, nieustannie testujmy zdobyte umiejętności zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi.

Także znajomość specyficznych zwrotów i wyrażeń, szczególnie tych charakterystycznych dla danego tematu lub formy wypowiedzi, okaże się dla nas bardzo pomocna, jeśli nie niezbędna. Dotyczy to zwłaszcza egzaminów ustnych, na których musimy wykazać się refleksem i bardzo sprawnie operować zasobem językowym. Aby nasza wypowiedź była ustrukturyzowana, opanujmy zestaw sprawdzonych sformułowań.

 

Wymagajmy od siebie więcej

- W nauce języka, która w swej istocie jest maratonem, nic nie zastąpi systematyczności – więc uwagę trzeba skierować na zbudowanie wewnętrznej dyscypliny. Ale zanim zaczniesz działać, upewnij się, że skupiasz się na tym, co kluczowe, przydatne i praktyczne – tak radzi Michał Grześkowiak, poliglota i coach językowy. Rzeczywiście, systematyczność jest podstawą nauki w ogóle, ale ma szczególne znaczenie w zdobywaniu umiejętności językowych. Systematyczną naukę rozpocznijmy więc na długo przed planowanym terminem egzaminu i dajmy z siebie jak najwięcej. Zadbajmy o różnorodność – nasz trening językowy powinien obejmować czytanie, słuchanie, mówienie i pisanie. Gdy lekcje w szkole czy na kursie okazują się dla nas niewystarczające, warto poświęcić czas i wysiłek na naukę we własnym zakresie.

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Polecane

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Olimpiady przedmiotowe – czy zwiastują przyszłe sukcesy?

Sukces w jakiekolwiek dziedzinie nigdy nie przychodzi...

Od czego zacząć naukę programowania?

Od czego zacząć naukę programowania?

Na wielu forach tematycznych pojawiają się pytania o to,...

4 kluczowe strategie szybkiej nauki języka angielskiego

4 kluczowe strategie szybkiej nauki języka angielskiego

Uczysz się języka angielskiego i zależy Ci na tym, by jak...

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Najpopularniejszym obecnie językiem, którego uczy się już...

Galeria zdjęć

Wybieramy: szkoła policealna czy studia? Rozmowa przez Skype – dobra metoda na naukę języka? Jak przygotować się do prezentacji maturalnej? Lęk egzaminacyjny
comments powered by Disqus