Egzaminy wstępna na studia – jakich kierunków dotyczą?

Zmiany w szkolnictwie, które weszły w życie w 2005 roku, w tym „nowa matura”, sprawiły, że egzaminy wstępne na znakomitą większość kierunków studiów zostały zniesione. Pozostała wąska grupa tych, na które bez egzaminu ani rusz.

Rekrutacja z wykluczeniem egzaminów wstępnych jest na niektórych kierunkach nie do pomyślenia. W ich przypadku matura nigdy nie będzie wystarczającym sprawdzianem naszego przygotowania, a tym bardziej talentów czy predyspozycji.

 

Od grafikę po aktorstwo

 

Skoro już o talentach mowa, zacznijmy od tego, że każdy, kto marzy o byciu wykształconym artystą, musi wykazać się na egzaminie wstępnym. To wymóg, aby zostać przyjętym na Akademię Sztuk Pięknych i studiować malarstwo, grafikę, architekturę wnętrz, wzornictwo czy edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Egzaminy na ASP przebiegają wieloetapowo. Najpierw na uczelnię dostarcza się teczkę z indywidualnymi pracami, a następnie przechodzi przez egzamin praktyczny z zastosowaniem systemu punktowego. Na końcu kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej, o ile zaliczył poprzednie etapy.

 

Warto z tego miejsca zadać sobie pytanie, jak wygląda egzamin na architekturę i urbanistykę. Politechniki w procesie rekrutacji na ten kierunek również sprawdzają umiejętności rysunkowe kandydata (test z rysunku to podstawowy sprawdzian także na wyżej wyszczególnionych kierunkach) oraz jak rozwiniętą ma on wyobraźnię i postrzeganie przestrzeni. Ustalmy jednak, że studia architektoniczne na politechnice są dla umysłów technicznych i ścisłych, natomiast artystyczne dusze powinny odnaleźć się w architekturze wnętrz.

 

Podobnie wygląda rekrutacja do szkół filmowych i teatralnych. Jeżeli marzy nam się studiowanie reżyserii, fotografii, sztuki operatorskiej, organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej czy też aktorstwa, musimy przygotować się do wymagających egzaminów wstępnych, które zweryfikują naszą wiedzę z zakresu filmu (organizacja produkcji), a przede wszystkim nasze zdolności artystyczne na podstawie dostarczonych prac (reżyseria, fotografia) lub wykonanych przed komisją zadań aktorskich (sprawdzian z tańca, śpiewu, dykcji, znajomości utworów itd.).

 

Z egzaminem tego typu muszą się też liczyć wszyscy, którzy chcą rozpocząć naukę na Akademii Muzycznej. Komisja sprawdza u kandydatów słuch, umiejętności wokalne i gry na poszczególnych instrumentach oraz wiedzę z dziedziny muzyki.

 

 

Pedagogika – czy obowiązuje egzamin?

 

Na niektóre specjalizacje z pedagogiki kandydaci przechodzą egzaminy wstępne. Dotyczy to pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wykazać się czymś więcej niż maturą muszą także przyszli logopedzi. Podczas rekrutacji na te kierunki sprawdza się przede wszystkim prawidłową dykcję, brak wad wymowy czy też zdolności plastyczne i umuzykalnienie.

 

 

Sprawność fizyczna liczona na punkty

 

Podstawą rekrutacji w Akademiach Wychowania Fizycznego są wstępne egzaminy sprawnościowe. Zależnie od kierunku (wychowanie fizyczne i sport, fizjoterapia, turystyka i rekreacja), kandydat na AWF musi zaprezentować się w pływaniu, gimnastyce, lekkoatletyce, sportowych grach zespołowych oraz przejść próbę wytrzymałości biegowej. Wstępne testy sprawnościowe należy zaliczyć także przed rozpoczęciem na nauki na ratownictwie medycznym.

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 

Polecane

Maria Montessori i jej innowacyjne techniki edukacyjne

Maria Montessori i jej innowacyjne techniki edukacyjne

Maria Montessori to postać znana, choć nie we wszystkich...

Rola ciszy w uczeniu się

Rola ciszy w uczeniu się

Niektórzy uważają, że lepiej im się wkuwa przy muzyce....

Jak uczyć się skuteczniej?

Jak uczyć się skuteczniej?

Niezależnie od tego, czy lubisz się uczyć, czy nie,...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Na czym polega test szóstoklasisty? Rozmowa przez Skype – dobra metoda na naukę języka? Nauka angielskiego za granicą Używane podręczniki szkolne – czy warto odkupić książki od starszych uczniów?
comments powered by Disqus