Egzaminy wstępna na studia – jakich kierunków dotyczą?

Zmiany w szkolnictwie, które weszły w życie w 2005 roku, w tym „nowa matura”, sprawiły, że egzaminy wstępne na znakomitą większość kierunków studiów zostały zniesione. Pozostała wąska grupa tych, na które bez egzaminu ani rusz.

Rekrutacja z wykluczeniem egzaminów wstępnych jest na niektórych kierunkach nie do pomyślenia. W ich przypadku matura nigdy nie będzie wystarczającym sprawdzianem naszego przygotowania, a tym bardziej talentów czy predyspozycji.

 

Od grafikę po aktorstwo

 

Skoro już o talentach mowa, zacznijmy od tego, że każdy, kto marzy o byciu wykształconym artystą, musi wykazać się na egzaminie wstępnym. To wymóg, aby zostać przyjętym na Akademię Sztuk Pięknych i studiować malarstwo, grafikę, architekturę wnętrz, wzornictwo czy edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Egzaminy na ASP przebiegają wieloetapowo. Najpierw na uczelnię dostarcza się teczkę z indywidualnymi pracami, a następnie przechodzi przez egzamin praktyczny z zastosowaniem systemu punktowego. Na końcu kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej, o ile zaliczył poprzednie etapy.

 

Warto z tego miejsca zadać sobie pytanie, jak wygląda egzamin na architekturę i urbanistykę. Politechniki w procesie rekrutacji na ten kierunek również sprawdzają umiejętności rysunkowe kandydata (test z rysunku to podstawowy sprawdzian także na wyżej wyszczególnionych kierunkach) oraz jak rozwiniętą ma on wyobraźnię i postrzeganie przestrzeni. Ustalmy jednak, że studia architektoniczne na politechnice są dla umysłów technicznych i ścisłych, natomiast artystyczne dusze powinny odnaleźć się w architekturze wnętrz.

 

Podobnie wygląda rekrutacja do szkół filmowych i teatralnych. Jeżeli marzy nam się studiowanie reżyserii, fotografii, sztuki operatorskiej, organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej czy też aktorstwa, musimy przygotować się do wymagających egzaminów wstępnych, które zweryfikują naszą wiedzę z zakresu filmu (organizacja produkcji), a przede wszystkim nasze zdolności artystyczne na podstawie dostarczonych prac (reżyseria, fotografia) lub wykonanych przed komisją zadań aktorskich (sprawdzian z tańca, śpiewu, dykcji, znajomości utworów itd.).

 

Z egzaminem tego typu muszą się też liczyć wszyscy, którzy chcą rozpocząć naukę na Akademii Muzycznej. Komisja sprawdza u kandydatów słuch, umiejętności wokalne i gry na poszczególnych instrumentach oraz wiedzę z dziedziny muzyki.

 

 

Pedagogika – czy obowiązuje egzamin?

 

Na niektóre specjalizacje z pedagogiki kandydaci przechodzą egzaminy wstępne. Dotyczy to pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wykazać się czymś więcej niż maturą muszą także przyszli logopedzi. Podczas rekrutacji na te kierunki sprawdza się przede wszystkim prawidłową dykcję, brak wad wymowy czy też zdolności plastyczne i umuzykalnienie.

 

 

Sprawność fizyczna liczona na punkty

 

Podstawą rekrutacji w Akademiach Wychowania Fizycznego są wstępne egzaminy sprawnościowe. Zależnie od kierunku (wychowanie fizyczne i sport, fizjoterapia, turystyka i rekreacja), kandydat na AWF musi zaprezentować się w pływaniu, gimnastyce, lekkoatletyce, sportowych grach zespołowych oraz przejść próbę wytrzymałości biegowej. Wstępne testy sprawnościowe należy zaliczyć także przed rozpoczęciem na nauki na ratownictwie medycznym.

 

 

Elżbieta Gwóźdź

 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus