Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych, które podczas naboru na studia prowadzą egzamin kwalifikacyjny. Kandydat przed przyjęciem na uczelnię musi pokazać, że posiada talenty i predyspozycje niezbędne do uprawiania tego zawodu.

O egzaminach do szkół teatralnych krążą legendy. Podobno kreatywność komisji w zakresie zadań aktorskich dla kandydatów jest imponująca. Trudno się jednak dziwić. Umiejętność kreacji to wszak jedna z podstaw tego zawodu. Czym jeszcze trzeba wykazać się podczas egzaminu?

 

Selekcja na start

Zasadniczo egzaminy na wydziały aktorskie przebiegają dwuetapowo. Pierwszy etap ma charakter zaostrzonej selekcji – komisja wystawia kandydatowi ocenę pozytywną lub negatywną, co jednoznacznie decyduje o jego zakwalifikowaniu się lub nie do drugiego etapu. Wspomnijmy tutaj, że liczba miejsc na roku na kierunkach aktorskich oscyluje wokół 20, a chętnych są setki. Etap pierwszy egzaminu to zatem nie przelewki. Trzeba przygotować się do niego równie porządnie, co do drugiego etapu, o ile będzie nam dane do niego podejść. Kandydat musi wykazać się m.in. doskonałą znajomością wybranych utworów poetyckich i prozatorskich, w tym np. wierszy klasycznych, wierszy współczesnych, fragmentów prozy staropolskiej oraz fragmentów prozy XIX i XX wieku. To jednak nie wszystko. Kandydata obowiązuje też znajomość co najmniej dwóch utworów wokalnych. Komisja sprawdzi poza tym, jak kandydat radzi sobie z tańcem. W trakcie egzaminu pretendent otrzyma także ćwiczenia aktorskie, w których będzie musiał zaprezentować umiejętność odegrania określonych działań i emocji. Komisja ocenia na tym etapie nie tylko predyspozycje głosowe, śpiew, wymowę czy interpretację tekstów, ale też ruch, wyrazistość ciała oraz wyobraźnię.

 

Etap II – decydujący

Drugi etap kwalifikacji dla większości kandydatów jest podobny do pierwszego, komisja ocenia jednak poszczególne warunki pretendentów punktowo. Na tę okazję warto popracować nad niedociągnięciami, które pojawiły się na początku. Pamiętajmy, że o ostatecznym rezultacie decyduje również całokształt matury z języka polskiego. Jej wynik przelicza się na punktację części teoretycznej egzaminu, dotyczącej teorii i historii kultury, teatru, dramatu i literatury. Nie zmienia to faktu, że kandydat musi być przygotowany na rozmowę oceniającą znajomość tej tematyki.

 





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus