Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

Najpopularniejszym obecnie językiem, którego uczy się już maleńkie dzieci, jest język angielski. Porozumiemy się za jego pomocą na całym świecie, to język biznesu i kultury. Ale dokładnie to samo powiedzieć można o francuskim.

Na początek kilka faktów o języku francuskim i Francji:

a) jest językiem oficjalnym w 32 krajach,

b) posługuje się nim 2474 mln ludzi na 5 kontynentach,

c) to drugi najczęściej nauczany język obcy,

d) to drugi język informacji międzynarodowej i trzeci język biznesu,

e) Francja to piąta potęga ekonomiczna świata i jeden z najpopularniejszych kontrahentów zagranicznych Polski,

f) od 1.07. 2018 rynek pracy we Francji jest dostępny dla wszystkich Polaków,

g) to oficjalny język Unii Europejskiej, NATO, ONZ, WHO, WTO, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i innych organizacji międzynarodowych,

h) Francja jest najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie.

 

Oto pięć głównych powodów, dla których warto uczyć się francuskiego.

 

Jest łatwy

Oczywiście, jak w każdym języku, tak i w języku francuskim obowiązują pewne zasady dotyczące pisowni, gramatyki i wymowy. Ale należy on do języków łatwych do nauczenia się. Jest melodyjny i dynamiczny. Jeśli więc Twoim marzeniem jest nauczyć się języka obcego w krótkim czasie, to francuski jest doskonałym wyborem.
 

Język francuski na świecie

Jeśli wydaje Ci się, że za pomocą tego języka możesz porozmawiać jedynie we Francji, to jesteś w błędzie. Na całym świecie językiem tym porozumiewa się około 200 milionów ludzi. Nieważne więc, czy wybierzesz się w podróż wakacyjną lub służbową do Ameryki Południowej czy Australii - prawdopodobieństwo, że spotkasz kogoś mówiącego w tym języku, jest ogromne.
 

Język pracy

Zwykle to język angielski postrzegany jest jako język biznesowy. Ale tuż za nim plasuje się właśnie język francuski. Jego znajomość znacznie podniesie Twoje szanse na rynku pracy, pozwoli wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe i zniesie ograniczenia co do wyboru kraju, w którym znajdziesz zatrudnienie. Na świecie jest aż 68 krajów frankofońskich, a wśród nich potęgi takie jak Kanada, Belgia i Szwajcaria - mówiąc po francusku, masz praktycznie nieograniczone możliwości zawodowe.

Przydaje się w podróży

Marzysz o obejrzeniu Wieży Eiffela, katedry Notre Dame, Luwru czy zwiedzeniu zamków w Dolinie Loary? Wprawdzie możesz to zrobić, nie znając języka, ale jednak znacznie przyjemniej podróżuje się i poznaje kraj, którego język się zna. A znajomość francuskiego otwiera Ci także drzwi do podróżowania po innych krajach. Nawiążesz nowe znajomości i przyjaźnie, wchłoniesz atmosferę regionu, doświadczysz wrażeń niedostępnych dla “zwykłych” turystów.

 

Pomocny w nauce innych języków

Znajomość języka francuskiego to także doskonała podstawa do nauki kolejnych języków, zwłaszcza romańskich. Znacznie łatwiej przyswoisz sobie język hiszpański, włoski, rumuński czy portugalski, w których znajdziesz mnóstwo zapożyczeń, podobne reguły i zasady gramatyki oraz wymowy.

 

Specyfika języka

Jak już wspomnieliśmy, język francuski jest dość prosty, bardzo melodyjny i bogaty. Oto jego cechy charakterystyczne:

  • gramatyka - jest prosta nawet w porównaniu z uważanym za łatwy językiem angielskim. Funkcjonuje w nim tylko kilka czasów, a stosowanie rodzajników określonych reguluje prosta zasada. Wprawdzie czasowniki odmieniają się przez osoby i liczby, ale nauka tej odmiany i tak nie nastręcza większych trudności;
  • słownictwo - język ten zawiera wiele słów i wyrażeń wywodzących się z łaciny, a ich ilość jest mniejsza niż w języku angielskim. Nauka słówek nie powinna być problemem;
  • wymowa oraz zapis - tu pojawia się trudność, która odstrasza wielu początkujących. Pisownia w języku francuskim jest trudna. Aby odczytać niektóre słowa, potrzeba nie lada fantazji. W wielu z nich, zawierających przykładowo 8 liter, wymawia się tylko 4 lub 5 głosek. Jeśli jednak poznasz zasady kierujące wymową, stanie się ona dla Ciebie czystą przyjemnością.

 

Tłumaczenia przysięgłe z języka francuskiego

Stały rozwój współpracy z kontrahentami z Francji sprawia, że zapotrzebowanie na tłumaczenia przysięgłe i zwykłe z języka francuskiego stale wzrasta. Na rynku istnieje wiele firm oferujących przekłady w zakresie tego języka, między innymi Language Link z Krakowa. W ich ofercie znajdują się m. in. tłumaczenia przysięgłe z języka francuskiego i na język francuski w kombinacji z polskim, angielskim, niemieckim i wieloma innymi językami. Więcej o ofercie dowiesz się na stronie https://www.language-link.pl/tlumaczenia/12/tlumaczenia-francuski. Tłumaczenia francuskie dokumentów urzędowych, samochodowych, medycznych oraz biznesowych, tj. kontrakty i umowy z zagranicznymi kontrahentami, należą do najczęściej realizowanych przekładów.

 

Bezsprzecznie więc języka francuskiego warto się uczyć, nawet jeśli nie pracujesz w międzynarodowej korporacji. To język, który przyda Ci się w podróży, w biznesie i da dobre podstawy do nauki innych języków.





Polecane

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Żłobek prywatny czy państwowy: który wybrać?

Jedną z pierwszych ważnych decyzji, którą podjąć muszą...

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Jak zachować ciągłą motywację podczas nauki języka?

Nauka języka obcego to spore wyzwanie. Wie o tym...

Jak zacząć naukę języka obcego?

Jak zacząć naukę języka obcego?

Języków obcych warto się uczyć nie tylko ze względu na...

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Egzaminy na studia aktorskie – to nie fraszka

Szkoły teatralne to jedne z nielicznych szkół wyższych,...

Galeria zdjęć

Szybkie czytanie – jak się tego nauczyć? Studia za granicą - szansa na lepszą przyszłość Nauka przez zabawę, czyli jak zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy? Rola ciszy w uczeniu się
comments powered by Disqus