Posiadany przez nas certyfikat językowy, najprościej mówiąc, potwierdza naszą znajomość danego języka i określa jej poziom zaawansowania. Jest niezbędny gdy chcemy podjąć pracę nauczyciela języka obcego, zatrudnić się za granicą lub rozpocząć tam naukę. Zwiększa też nasz potencjał zawodowy w kraju.
Jaki certyfikat jest mi niezbędny?
Certyfikat językowy zostaje nam przyznany po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Przystąpienie do niego kosztuje zwykle kilkaset złotych, choć oprócz tych kosztów część zdających wyda pieniądze także na wcześniejszą naukę – głównie kursy przygotowawcze organizowane w szkołach językowych. Odbycie kursu nie jest żadnym warunkiem. Do testu możemy przygotować się na własną rękę, choć z pewnością jest to trudniejsze i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Przed podejściem do egzaminu trzeba dokładnie poznać jego strukturę i system oceniania, by wiedzieć, czego się spodziewać i jak uczyć. Należy też sprawdzić, w jakiej najbliższej placówce/oddziale można zdawać i w jakich terminach.
Przede wszystkim jednak zastanówmy się, do jakich celów będzie nam potrzebny certyfikat z danego języka, biorąc pod uwagę, że egzaminy można podzielić na te, które sprawdzają ogólną znajomość języka oraz znajomość specjalistyczną. Te pierwsze świadczą o tym, że potrafimy swobodnie komunikować się w środowisku obcojęzycznym i w zależności od zaawansowania podjąć określoną pracę, dostać się na zagraniczny uniwersytet czy zostać pilotem zagranicznych wycieczek. Egzaminy specjalistyczne są przeznaczone dla osób, które wykorzystują język do pracy w biznesie, finansach czy sektorze prawnym. Certyfikat potwierdza wtedy znajomość samego języka lub wiedzę zawodową.
Konkretne przykłady najlepiej oprzeć o egzaminy zdawane w naszym kraju z języka angielskiego. Najstarszymi i najpopularniejszymi są egzaminy Cambridge. FCE (First Certificate English), CAE (Certificate in Advanced English) czy CPE (Certificate of Proficiency in English) potwierdzają ogólną znajomość angielskiego, w tym CPA – najbardziej zaawansowaną. Certyfikat IELTS jest z kolei przydatny dla osób, które zamierzają wyjechać na studia do któregoś z krajów anglojęzycznych lub starają się o wizę. Egzamin ten można zdać w wariancie akademickim lub ogólnym.
Cambridge Business English Certificate (BEC) ocenia już znajomość języka biznesowego. Z kolei International Certificate Of Financial English (ICFE) poświadcza nasze umiejętności w zakresie komunikowania się w świecie finansów oraz sprawdza specjalistyczną wiedzę. TOLES (Test Of Legal English Skills) to test sprawdzający rozumienie tekstu prawniczego.
Egzaminy TELC
Do czasu pojawienia się egzaminów TELC (The European Language Certificate) każdy język miał oddzielne egzaminy organizowane i oceniane przez konkretne instytucje (np. Cambridge w przypadku angielskiego, Instytut Goethego w przypadku niemieckiego, egzamin DELF lub DALF z języka francuskiego itd.). W ramach TELC można zaś zdać egzamin z 10 języków europejskich oraz języka tureckiego na podobnych poziomach (na bardzo zaawansowanym poziomie już tylko angielski i niemiecki). TELC jest odpowiedzią na stworzoną przez Radę Europy skalę oceniania biegłości językowej (od A1 do C2) i umożliwia otrzymanie certyfikatu na wybranym poziomie z danego języka – na przykład z angielskiego na poziomie C1 czy z hiszpańskiego na poziomie B2. TELC kładzie większy nacisk na umiejętność swobodnego komunikowania się niż na gramatykę. Jest honorowany przez europejskie uczelnie (często uznaje się go za egzamin wstępny lub końcowy) i instytucje publiczne.
Elżbieta Gwóźdź